Ο Μίτσιτς εκτέλεσε τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός έκανε τα αδύνατα, δυνατά, αλλά τελικά η Αναντολού Εφές νίκησε με 74-77 χάρη σε καλάθι του Μίτσιτς σε νεκρό χρόνο και πήρε αυτή το εισιτήριο για τον τελικό.

Ο Ολυμπιακός πάλεψε σαν λιοντάρι στον ημιτελικό της Euroleague απέναντι στην Εφές, όμως το μεγάλο σουτ του Βασίλιε Μίσιτς στην εκπνοή δεν έγραψε τον επίλογο του αγώνα, με την τουρκική ομάδα να περνάει στον τελικό, αφήνοντας τον Ολυμπιακό με την απογοήτευση της προσπάθειας στα 40λεπτά.

Οι Πειραιώτες πήγαν εκεί που ήθελαν το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια, έκαναν αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Μάρτιν, όμως στο τέλος η ποιότητα του Μίσιτς «μίλησε», με τον Σέρβο να βάζει το πρώτο του καλάθι στην τέταρτη περίοδο στο πιο κρίσιμο σημείο.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός χτύπησε κοντά στο καλάθι με Ουόκαπ και Φαλ και κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα (9-5, 4′). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και με τον Παπανικολάου να φωνάζει παρών το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα αυξήθηκε (14-7, 6′). Η Εφές αντέδρασε άμεσα. Οι παίκτες του Αταμάν βρήκαν λύση από την περιφέρεια, με Λάρκιν και Μπράιαντ και με την άμυνά τους να είναι αποτελεσματική έτρεξαν επί μέρους 11-0, ανατρέποντας το σκηνικό (14-18, 9′). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση. Ο Σλούκας έδωσε τον τόνο, ο Παπανικολάου ακολούθησε και αυτό οδήγησε σε επί μέρους 7-0 για το 21-18 της πρώτης περιόδου.

Άντεξε στην πίεση, κράτησε το προβάδισμα

Η Εφές προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση με τον Ελάιζα Μπράιαντ να αναλαμβάνει δράση, όμως ο Ολυμπιακός διατήρησε το τέμπο στα επίπεδα που ήθελε, κρατώντας το προβάδισμα με τον Μάρτιν (29-24, 13′). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχισαν να «χτυπάνε» κοντά στο καλάθι την τουρκική ομάδα και παράλληλα να δημιουργούν φθορά στην τουρκική ομάδα (37-32, 15′). Ο ΜακΚίσικ φώναξε παρών και η διαφορά ανέβηκε ξανά (39-32, 16′). Λάρκιν και Μίσιτς βγήκαν μπροστά για τηξν Εφές και με τον Ντάνστον να ακολουθεί η Εφές μείωσε σε απόσταση βολής (41-39, 18′). Ο Ολυμπιακός μπλόκαρε επιθετικά, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Εφές και προσπέρασε με τον Μίσιτς (41-42, 19′). Ο ΜακΚίσικ σκόραρε ξανά όμως και έγραψε το 43-42 στο τέλος του πρώτου μέρους.

O Βασίλιε Μίσιτς έδωσε τον τόνο στην Εφές και ο Σίνγκλετον τον ακολούθησε, με την Εφές να παίρνει το προβάδισμα (45-49, 23′). Ο Ελάιζα Μπράιαντ εξελίχθηκε σε παράγοντας του αγώνα για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν και η διαφορά αυξήθηκε για τους Τούρκους (48-57, 24′), την στιγμή που ο Ολυμπιακός είχε «κολλήσει» στην επίθεση. Ντάνστον και Μίσιτς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με την διαφορά να φτάνει σε διψήφια επίπεδα (51-62, 26′). Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ βγήκε μπροστά για τον Ολυμπιακό και με τον Βεζένκοφ να μπαίνει στην εξίσωση οι παίκτες του Μπαρτζώκα ροκάνισαν τη διαφορά (56-62, 28′). Η άμυνα των ερυθρόλευκων ανέβασε στροφές, δημιουργώντας πρόβλημα στα ατου΄της Εφές. Ο Ντόρσεϊ ήταν ζεστός στην περίοδο και με δικές του προσπάθειες μείωσε, με το μεγάλο σουτ του στο τέλος της τρίτης περιόδου να γράφει τον επίλογο για το -3 του Ολυμπιακού (63-66).

Πλάις και Λάρκιν πήραν προσπάθειες στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με την Εφές να κρατάει το προβάδισμα στο σκορ (65-70, 32′). Η ενέργεια του Σακίλ ΜακΚίσικ βοήθησε τον Ολυμπιακό να μειώσει σε απόσταση βολής (69-70, 34′). Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο Βελιγράδι, με τον Πλάις να κρατάει την Εφές σε θέση οδηγού (70-73, 36′). Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ βρήκαν σίδερο σε προσπάθειες για να ισοφαρίσουν, Ο Λάρκιν κέρδισε φάουλ σε κρίσιμο σημείο του αγώνα και με 1/2 βολές έγραψε το 70-74, 1’16” για το τέλος. Ο Σλούκας κέρδισε το 5ο φάουλ του Σίνκγλετον 1 λεπτό πριν από το τέλος και ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό από τους 70 πόντους που είχε μείνει στα τελευταία 4 λεπτά (72-74). Ο Μοερμάν αστόχησε σε κρίσιμη επίθεση στα 37” , με τον Ολυμπιακό να έχει ευκαιρία να ισοφαρίσει ή να προσπεράσει στο σκορ. Ο Μάρτιν πήρε την πάσα του Σλούκα και ισοφάρισε (74-74, 19,5” για το τέλος). Ο Βασίλιε Μίσιτς πήρε την ευθύνη του τελευταίου σουτ και με buzzer beater έστειλε την Εφές στον τελικό και άφησε τον Ολυμπιακό με το μεγάλο κρίμα της προσπάθειας.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-42, 63-66, 74-77.