Ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΣΕΦ τη Ζαλγκίρις

Την τρίτη του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής επικράτησαν 83-68 της Ζαλγκίρις πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο.

Μετά απο ένα κακό  πρώτο ημίχρονο για τον  Ολυμπιακό, τα  κατάφερε να συνέλθει στο τέλος και πήρε την νίκη

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός… ξύπνησε! Μέτρησε επί μέρους σκορ 27-10, φέρνοντας τη διαφορά στο +14 (64-49). Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, βγάζοντας το μεγαλύτερο μέρος της περιόδου με εκείνους. Τι άλλαξε; Οι Πειραιώτες έγιναν πιο σκληροί στην άμυνα, βάζοντας και σουτ από την περιφέρεια. Οι «βόμβες» από τους Ουόκαπ-Βεζένκοφ έφεραν μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους (45-43) στο 24′. Ο Βούλγαρος φόργουορντ ήταν εκτός τόπου και χρόνου στο πρώτο μέρος, αλλά στην δεύτερη περίοδο έκανε θραύση στην επίθεση. Το νέο τρίποντο του Παπανικολάου σήκωσε το ΣΕΦ στο… πόδι (55-47) στο 27′, με τον Ολυμπιακό να βγάζει αιφνιδιασμούς και να κυριαρχεί στο παρκέ.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό και διαχείρισης με τον Λαρεντζάκη να ακούει το όνομα του από το κοινό όπως και ο τεχνικός της ομάδας Γιώργος Μπαρτζώκας..

Τα δεκάλεπτα:  12-23, 36-39, 63-49, 83-68.