Παγκόσμιο Κύπελλο: Η απίστευτη Γαλλία «πέταξε» εκτός τις ΗΠΑ!

Ακόμα μία έκπληξη μας επιφύλασσε το φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, αφού η Γαλλία νίκησε με σκορ 79-89 ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης, τις ΗΠΑ και προχώρησαν στους «4»!

Το φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο, όπως φαίνεται είναι των εκπλήξεων, αφού οι Γάλλοι φάνηκε πως ήταν σωστά διαβασμένοι, απέναντι στους Αμερικανούς και τους «άφησαν» εκτός διοργάνωσης με σκορ 79-89.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 18-18 με το παιχνίδι να ξεκινάει με τους Μίτσελ και Φουρνιέ να βάζουν τους 5 πρώτους πόντους των ομάδων τους. Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 4 πόντους διαφορά στο 5′ χάρη στο καλάθι του Αλμπισί ενώ στη συνέχεια, ένα λεπτό πριν το τέλος έγινε το 18-16 από τους Αμερικανούς αλλά ο Γκομπέρ απάντησε και ισοφάρισε.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γάλλοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυναμικά και πήραν προβάδισμα 5 πόντων (22-27) με τα τρίποντα των Ντε Κολο και Αλμπισί. Η ομάδα του Πόποβιτς δεν μπορούσε να βρει εύκολες λύσεις με τον Γκομπέρ να βάζει ξανά  μπροστά την ομάδα για το 29-31. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε υπέρ της Γαλλίας με σκορ 39-45.

Η Γαλλία συνέχισε τις εξαιρετικές επιδόσεις της στο παιχνίδι, με τους Αμερικάνους έχοντας 2/2 να κάνουν το 49-55. Ο Μίτσελ, ένας από τους καλύτερους παίκτες της ομάδας του Πόποβιτς έκανε 24ο πόντο και μείωσε σε 58-60 ενώ ο ίδιος με τρίποντο έγραψε το 66-63.

Οι Αμερικανοί συνέχισαν και στο 3ο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 7 πόντους  στο 33′ αλλά ο Ντιλίκινα έγραψε το 74-71 στο 34′ ενώ ισοφάρισε σε 76-76 στη συνέχεια. Ο Μπράουν έχασε lay up στα 27΄ για το τέλος, με τους Γάλλους να παίρνουν μία επική πρόκριση με 79-89.

Τα δεκάλεπτα:18-18, 39-45, 66-63, 79-89.