Αντίπαλοι ΠΑΟΚ στο BCL: «Κατατρόπωσε» τη Ρεάλ η Σαραγόσα!

Με τη μεγάλη σε σκορ και κύρος νίκη της Σαραγόσα απέναντι στην περυσινή πρωταθλήτρια, μα και νυν πρωτοπόρο της χώρας της, Ρεάλ Μαδρίτης να ξεχωρίζει, παρατίθενται παρακάτω τα εγχώρια αποτελέσματα των αντιπάλων του ΠΑΟΚ στον 4ο όμιλο του «Basketball Champions League».

Η προσεχής (Τετάρτη, 04/12, ώρα 21:00) αντίπαλος του ΠΑΟΚ για την 7η αγωνιστική του θεσμού, Βόννη, δεν αγωνίστηκε το Σαββατοκύριακο και ως εκ τούτου παρέμεινε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της BBL, με ρεκόρ 1-7.

Η Σαραγόσα, όπως ήδη αναφέρθηκε, πέτυχε μία από τις πιο σημαντικές νίκες των τελευταίων ετών, καθώς διέλυσε τη Ρεάλ Μαδρίτης με 84-67 για την 11η αγωνιστική της ACB και παρέμεινε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 8-3. Η ομάδα της Αραγονίας προηγήθηκε με ακόμα και με διαφορά 26 πόντων (80-54) στην τέταρτη περίοδο και έφτασε παραδόξως, σε μια εύκολη, σύμφωνα με την εξέλιξη του ματς, νίκη.

Στην Ιταλία, η Μπρίντιζι κατέρρευσε στην τέταρτη περίοδο και γνώρισε την ήττα από την Τρέντο με 78-67 για την 11η αγωνιστική της LegaBasket. Η Μπρίντιζι ήταν μπροστά στο σκορ με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 26-13 και έφτασαν στη νίκη.

H Μπεσίκτας δυσκολεύτηκε στο γήπεδό της πολύ περισσότερο από όσο θα περίμενε, αλλά τελικά νίκησε την ουραγό Σιγκόρταμ με 83-80  και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 4-6. Η Σιγκόρταμ είχε την κατοχή με το σκορ στο 80-80 13΄΄ πριν το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να κάνει επαναφορά και ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Τζόρνταν Θίοντορ χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με τρίποντο 1.8΄΄ πριν από τη λήξη.

Στη Γαλλία, η Ντιζόν νίκησε πολύ εύκολα τη Λε Μαν με 100-74 και βελτίωσε το ρεκόρ της στο γαλλικό πρωτάθλημα στο 9-3. Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ καθάρισε το παιχνίδι ουσιαστικά από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκε με 24-5, ενώ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το σκορ ήταν 52-17.

Στη Λιθουανία, η Νεπτούνας ήταν ανταγωνιστική στο Κάουνας για περίπου 32΄, καθώς δεν είχε επιτρέψει τη Ζαλγκίρις να ξεφύγει στο σκορ, όμως τελικά έχασε με 100-82.

Στην Ουγγαρία, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 4η αγωνιστική της NBI, η Σομπατέλι πέτυχε την 9η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια, καθώς επιβλήθηκε της KTE-Ντούνα με 81-93.