Ήττα… κατάντιας από τον υποβιβασμένο Κολοσσό

Με τα αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετώπιζε να είναι εμφανέστατα, ο ΠΑΟΚ γνώρισε εντός έδρας ήττα με 79-83 από τον Κολοσσό Ρόδου για την 25η αγωνιστική της Basket League.

Η αναμέτρηση στο «PAOK Sports Arena» ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Δικέφαλος από την μια πλευρά του παρκέ είχε τις απαιτούμενες λύσεις για το σκοράρισμα, ωστόσο δεν μπόρεσε να ελέγχει τα επιθετικά ατού των φιλοξενούμενων. Χαρακτηριστικό της εικόνας του πρώτου δεκαλέπτου ήταν ότι το σκορ διαφορφώθηκε στο 22-22. Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου αύξησε τα ποσοστά της και σε συνδυασμό με την εμφανώς καλύτερη άμυνα που έπαιξε μπόρεσε να κλείσει το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων για το 43-38.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, η ομάδα της Ρόδου ανέβασε αισθητά την απόδοση της, κάνοντας ότι ήθελα και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τους γηπεδούχους να είναι αδύνατον να αντιδράσουν. Το αποτέλεσμα ήταν ο Κολοσσός να ξεφύγει στο σκορ, το οποίο στο τέλος της τρίτης περιόδου διαμορφώθηκε στο 57-66. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αλλάξει τη μοίρα της αναμέτρησης, ισορροπώντας την εικόνα χωρίς ωστόσο να καταφέρει τίποτα περισσότερο από τη μείωση του σκορ

Tα δεκάλεπτα: 22-22, 43-38, 57-66, 79-83.