«Λύγισε» στην Νίκαια ο ΠΑΟΚ

Πληρώνοντας τα αμυντικά κενά που παρουσίασε και με μεγάλα «νεκρά» διαστήματα, ο ΠΑΟΚ γνώρισε εκτός έδρας ήττα με 83-66 από τον Ιωνικό Νίκαιας στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Basket League.

Η αναμέτρηση στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ιδιαιτέρως αμφίρροπη, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Το τέλος της περιόδου, βρήκε τον Δικέφαλο να προηγείται με τη μικρότερη δυνατή διαφορά. Από εκεί και μετά, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, εκμεταλλευόμενοι το «black out» του ΠΑΟΚ. Έτσι κατάφεραν να μπουν μπροστά σκορ και να ολοκληρώσουν το ημίχρονο στο +5 για το 43-38.

Με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ από την ανάπαυλα, οι παίκτες του Φλεβαράκη παρουσιάστηκαν καλύτεροι, μπαίνοντας και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Ιωνικό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ και όλα να δείχνουν ότι η νίκη θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Ωστόσο, οι κακές επιλογές του ΠΑΟΚ τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση έδωσαν την εκ νέου την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ (ακόμα και με δέκα πόντους), παίρνοντας έτσι μια σχετικά εύκολα νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-38, 63-62, 83-66.