Ο “δικέφαλος” αετός “κατασπάραξε” το… Περιστέρι (87-73)

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε την τρίτη του συνεχόμενη νίκη μετά την φυγή του Γιαννίκ Μορέιρα, αυτή την φορά το… θύμα του ήταν το Περιστέρι με 87-73.

Ο Δικέφαλος στηρίχθηκε την δυνατή του άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και στην ευστοχία του στα τρίποντα (16/31) για να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι μπροστά στο σκορ, βασιζόμενος τα τρίποντα (6-3). Το ματς πήγαινε καλάθι, καλάθι μέχρι που οι φιλοξενούμενοι πήραν μία μικρή διαφορά στο σκορ με πρωταγωνιστή τον Χάροου (16-21, 10`).

Ο Δικέφαλος στην συνέχεια μείωσε με τρίποντο του Τζόουνς (21-24), με το σύνολο του Πεδουλάκη να ξεφεύγει στηριζόμενο στον Κάλαχαν (21-33). Ο ΠΑΟΚ όμως με τους Χάτσερ, Γκάρετ να βοηθούν αρκετά, μείωσε με τρίποντο του πρώτου (33-34). Οι Σίρκο, Βασιλόπουλος, Χάροου όμως πήγαν το Περιστέρι μπροστά στο ημίχρονο (35-42).

Στο δεύτερο μέρος μπήκε ένας διαφορετικός και αποφασισμένος Δικέφαλος (επιμέρους σκορ 31-14 στο τρίτο δεκάλεπτο). Έσφιξε πολύ την άμυνα του, ενώ στην επίθεση «βομβάρδισε» πίσω από τα 6.75. Το 35-42 έγινε (63-54, 29`), με μεγάλη πολυφωνία στην επίθεση.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 14 πόντους διαφορά (74-60) με τρίποντο του Γκος. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά με τρίποντο του Μπέντιλ (74-65) αλλά ο Δικέφαλος με τους Γκάρετ, Μαργαρίτη να κάνουν την «βρώμικη δουλειά», δεν άφησε περιθώρια στους αντιπάλους του.

Κορυφαίος του Δικεφάλου ήταν ο… αγέραστος Φιλ Γκος αλλά αρκετοί παίκτες έκαναν επίσης σπουδαία δουλειά.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 35-42, 66-57, 87-73

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 9 (4ρ., 5ας.), Μαργαρίτης 16, Τέπιτς, Χάτσερ 16, Τζόουνς 12 (4/6τρ.), Ζάρας, Χρυσικόπουλος, Σχίζας, Αθηναίου, Γκάρετ 10 (5/5 δίποντα, 7 ρ.), Γκος 24 (4/6 δ. 4/7 τρ.)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 5 (9ρ.), Χάροου 18 (9ας.), Γκρέι 6 (2), Αγραβάνης 5 (1), Ντάνιελ 9, Μουράτος 9, Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος, Μπεντίλ 9 (1), Σίρκο 3, Κάλαχαν 7 (1)