Περίπατος ΠΑΟΚ στο ντέρμπι – Ζόρια για τον Άρη

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής στο «PAOK Sport Arena» επί του Άρη ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε εύκολα με 101-84.

Μετά από το εν λόγω αποτέλεσμα ο Δικέφαλος έφτασε στο 4-10, παίρνοντας διαφορά μιας νίκης από τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι έμειναν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι διαθέσεις των παικτών του ΠΑΟΚ φάνηκαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Δικέφαλο να αναλαμβάνει από νωρίς τα ηνία του σκορ. Με την πάροδο του χρόνου και την έδρα να διαδραματίζει καθοριστικό ρόλο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8. Η κυριαρχία της ομάδας του Κώστα Χαραλαμπίδη συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τον Άρη να αδυνατεί να αντιδράσει. Έτσι το πρώτο μέρος βρήκε τον Δικέφαλο με διαφορά δέκα πόντων, στο 57-47.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα και στις δύο πλευρές του παρκέ και μετά την επιστροφή των ομάδων από την ανάπαυλα. Έτσι η διαφορά γρήγορα πήρε διαστάσεις, από την στιγμή που ο Άρης είχε εμφανώς χειρότερες επιλογές στην επίθεση. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 78-63 για τους «ασπρόμαυρους», οι οποίοι στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα έκαναν ότι ήθελαν. Μέχρι το τέλος τα δεδομένα δεν διαφοροποιήθηκαν στο ελάχιστο, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 101-84.

Τα δεκάλεπτα: 32-24, 57-47, 78-63, 101-84.