“Πλήρωσε” ένα κακό δεκάλεπτο

Μένοντας από ενέργεια και λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ γνώρισε εκτός έδρας ήττα με 72-67 από την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Basket League.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν εξαιρετική απόδοση στην επίθεση, μην μπορώντας ωστόσο να περιορίσουν τα ατού της ΑΕΚ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-21. Από εκεί και μετά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τα ηνία και να προηγηθούν με μικρή διαφορά, η οποία έφτασε τους πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών, μένοντας από λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός και ανέβασε γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Χαρακτηριστικό της εικόνα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν ότι το επιμέρους σκορ διαμορφώθηκε στο 25-10.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο Δικέφαλος προσπάθησε να μαζέψει το σκορ και να μπει εκ νέου στη διεκδικήσει της νίκη. Ωστόσο, η αμυντική προσήλωση της ΑΕΚ και τα σφυρίγματα των διαιτητών δεν άφησαν τους παίκτες τους Άρη Λυκογιάννη να πλησιάσουν περισσότερο από τους πέντε πόντους, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 72-67.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 36-41, 61-51, 72-67.