Ιδού η Ρόδος, ιδού και το… 60-75 από τον “δικέφαλο”!

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το... 60-75 από τον "δικέφαλο"!

Ο ΠΑΟΚ παρά τα πολλά προβλήματα που είχε, με πολύ μεστό παιχνίδι, επικράτησε εύκολα επί του Κολοσσού με 75-60 στην Ρόδο.

Έτσι έφτασε στις εφτά νίκες σε 12 αγώνες και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στον καθοριστικό αγώνα με την Χάποελ Χολόν την επόμενη Τρίτη στο “PAOK Sports Arena” για το BCL.

Στο ματς ο Δικέφαλος ήταν πολύ συγκεντρωμένος και στηρίχθηκε στον …συγκινητικό Μαργαρίτη και τον Χάτσερ για να τα καταφέρει. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλύτερα με σχήμα με τους Κόνιαρη, Χάτσερ, Τζόουνς, Τέπιτς, Χρυσικόπουλο. Έτσι με τους Χάτσερ και Χρυσικόπουλο να ευστοχούν συνεχώς ιδιαίτερα έξω από την γραμμή των 6.75, πήρε μία διαφορά οχτώ πόντων (6-14). Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» και αυτοί με τρίποντα των Δημάκου, Κάρτερ (12-16). Ο Δικέφαλος όμως με την είσοδο του Μαργαρίτη πήγε το παιχνίδι στο +12, 20-32.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στους γηπεδούχους (επιμέρους σκορ 21-14), που πίεσε στην άμυνα το σύνολο του Παπαθεοδώρου και πήρε πόντους από τους Πίνγκστον και Κάρτερ έτσι “ροκάνισε” την διαφορά ως το ημίχρονο (36-40, 20`).

Ο ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο άντεξε στην προσπάθεια των γηπεδούχων να γυρίσουν τον αγώνα και με πρωταγωνιστές τους Χάτσερ και Μαργαρίτη (36-42) έκλεισε το δεκάλεπτο μ’ ένα ασφαλές προβάδισμα (47-57, 30`). Στα τελευταία δέκα λεπτά η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν η απόλυτη κυρίαρχη της αναμέτρησης, αύξησε αρκετά την διαφορά (57-74) και δεν “καρδιοχτύπησε” για να πάρει το “διπλό”(75-60).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-26, 36-40, 47-57, 60-75

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Φλεβαράκης): Γεωργάκης, Ντιγκς 3ρ.  Μπράουνινγκ 5 , Γκιμπς 12, Πίνκστον 5 (8 ρ.), Μαυροειδής 13 (12ρ.), Μπιλλής, Γεωργαλής, Τσούπκοβιτς 5, Δημάκος 8 (2), Κάρτερ 9 (2)

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 5 (1), Κόνιαρης 4, Τέπιτς 8 (5ρ.), Χάτσερ 16 (2), Τζόουνς 16, Ζάρας, Μαργαρίτης 14 (4ρ., 3ας., 4τ.), Σχίζας 3 (6ρ., 3ας.), Αθηναίου 5 (1), Γκος 4 (4ρ., 5ας.)