Προσπάθησε για ένα ημίχρονο, αλλά δεν απέφυγε την ήττα!

Παρά τη μαχητικότητα του ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να κοντράρει τον Ολυμπιακό και γνώρισε εκτός έδρας ήττα με 86-68 από τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

H ομάδα του Άρη Λυκογιάννη παρουσιάστηκε αρκετά διαβασμένη στην αρχή του αγώνα, παίρνοντας το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους πάντως να παραμένουν κοντά στο σκορ. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Δικέφαλο να έχει προβάδισμα ενός πόντου στο 20-21.

Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και βρίσκοντας λύσεις στο επιθετικό κομμάτι κατάφεραν να μείνουν κοντά στον Ολυμπιακό, ο οποίος έχοντας σωστές επιλογές πέρασε μπροστά. Ωστόσο, ένα ξέσπασμα των «ερυθρόλευκων» στα μέσα του δεκαλέπτου ήταν αρκετό για να στείλει τη διαφορά στους οκτώ πόντους. Και πάλι ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, με το ημίχρονο να κλείνει στο 41-38.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας που είχε, ανεβάζοντας μάλιστα τον δείκτη του σκορ ακόμα και σε διψήφια επίπεδα. Με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να ακολουθήσει, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τη διαφορά να αυξάνει ακόμα περισσότερο. Έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Δικέφαλο να βρίσκεται στο -14.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, παρά την προσπάθεια που έγινε από τους Θεσσαλονικείς, η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να κρατήσει εύκολα το προβάδισμα που είχε αποκτήσει και έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 86-68.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-38, 66-52, 86-68.