Πρωταθλήτρια η Μακάμπι του Σφαιρόπουλου

Πρωταθλήτρια Ισραήλ για 53η φορά στην ιστορία της στέφθηκε η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που νίκησε 89-75 τη Μακάμπι Ρισόν στον τελικό του Final 4
Τον πρώτο του τίτλο εκτός Ελλάδας ως πρώτος προπονητής πανηγύρισε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος. Ο 52χρονος τεχνικός οδήγησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην κατάκτηση του 53ου πρωταθλήματος της ιστορίας της στο Ισραήλ, καθώς η «ομάδα του λαού» νίκησε με 89-75 τη Μακάμπι Ρισόν στον τελικό του Final Four.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεκίνησε δυνατά και πήρε προβάδισμα επτά πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (20-13), αλλά η Μακάμπι Ρισόν ανέκαμψε στο δεύτερο και έκλεισε το ημίχρονο στο -2 (44-42). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «πάτησαν το γκάζι» και έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτησε με σκορ 89-75.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζον Ντι Μπαρτολομέο, που πέτυχε 15 πόντους και αναδείχθηκε MVP, από 14 είχαν οι Σκότι Ουίλμπεκιν και ΝτεΆντρε Κέιν, ενώ ο Ταρίκ Μπλακ πρόσθεσε 11 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ της ομάδας, αλλά και του αγώνα ήταν ο Ντάριλ Μονρό, που πέτυχε 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 44-42, 64-57, 89-75.