Νέα φιλική ισοπαλία για  τον ΑΟ Τρίκαλα  2-2  με τον Πιερικό

Μετά απο  οκτώ μήνες  σχεδόν τα Τρίκαλα έπαιξαν ξανά στο Δημοτικό στάδιο σε φιλικό προετοιμασίας με τον Πιερικό το οποίο έληξε ισόπαλο με 2-2.

Το αποτέλεσμα  σίγουρα  δεν άρεσε στον Απόστολο Χαραλαμπίδη ούτε  φυσικά η προβληματική εικόνα στην άμυνα,  αλλά και η συχνότητα των επισκέψεων της ομάδας του στα αντίπαλα καρέ.
Ο ΑΟ Τρικάλων ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 (17′ Χαρτσιάς πεν., Μπενίσκος 32′) κατάφερε  να φέρει το παιχνίδι στα ίσα πριν κλείσει το ημίχρονο με τους Σκόνδρα (36′), Σταματή (39′) .

Στην επανάληψη τα Τρίκαλα δεν πίεσαν ιδιαίτερα ενώ ο Πιερικός ήταν επικίνδυνος κυρίως στις αντεπιθέσεις και έχασε μοναδικές ευκαιρίες να πάρει την νίκη με αποκορύφωμα ένα τετ α τετ στο 90′.

Με τους “κυανέρυθρους” έπαιξε και ο Πορτογάλος Σιλβάνο που έδειξε ότι είναι ανέτοιμος αλλά έδειξε κάποια καλά στοιχεία.

Τα Τρίκαλα είχαν  να παίξουν επίσημο ή ανεπίσημο παιχνίδι στο στάδιο απο τις 29 Φεβρουαρίου κόντρα στον Θεσπρωτό (2-1).

Μόλις στο 15′  πέναλτι για τον Πιερικό, με τον  Γκάρα να ανατρέπει τον Δεμηρτζόγλου που έμπαινε μόνος του στην περιοχή εκτέλεσε ο Χαρτσιάς και  0-1.

Στο 25′ σουτ του Πέλκα, αιφνιδιάζει αρχικά τον Τζήμα αλλά έδιωξαν  οι αμυντικοί.

Στο 32′  μετά απο υποδειγματική αντεπίθεση ο Πιερικός σημειώνει το 0-2. Η άμυνα των Τρικάλων ολιγώρησε και ο Μπενίσκος απο κοντά πλάσαρε για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 36′  ο Σκόνδρας με υποδειγματικό πλασέ μείωσε  σε 1-2 για τον ΑΟ Τρίκαλα.

Τρία λεπτά αργότερα  στο 39′ ο Ριζογιάννης έκλεψε την μπάλα και πάσαρε στον Σταματή και  με υποδειγματικό τρόπο “κρέμασε” τον Τζήμα ισοφαρίζοντας σε 2-2!

Στο β΄ μέρος έπεσε ο ρυθμός και από τις δυο ομάδες

Στο 57′  απο κόρνερ του Διαμαντόπουλου κεφαλιά του Ζώγκου απο καλή θέση έφυγε άουτ.