Νίκη για Νέα Σαλαμίνα

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού Λευκωσίας για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την σεζόν

ΚΥΠΡΟΣ PLAY OUT-14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ν. Σαλαμίνα-Ολυμπιακός Λ.:3-2

(24’ Μιγκελίτο, 34’ Τιάγκο,56’ Φλοριάν/ 69’ Κορομά, 88’ Πεχλιβάνης)

Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με 3-2 τον Ολυμπιακό εντός έδρας, ανέβηκε στους 58 βαθμούς και έκλεισε με θετικό τρόπο την χρονιά. Παρέμειναν στους 28 βαθμούς οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι την νέα σεζόν θα αγωνίζονται στην δεύτερη κατηγορία του κυπριακού ποδοσφαίρου.

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και στο 14ο λεπτό απείλησε με τον Σεργίου αλλά ο Μολ είχε την απάντηση, ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα η κατάληξη ήταν διαφορετική καθώς ο Μιγκελίτο νίκησε τον πορτιέρε του Ολυμπιακού για το 1-0. Μάλιστα στο 34’ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Τιάγκο, ενώ στο 36’ το σουτ του Μιγκελίτο πέρασε μόλις άουτ.

Στο 54’ ο Ολυμπιακός βρέθηκε κοντά στο 2-1, όμως ο Καλανίδης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Πεχλιβάνη, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Νέα Σαλαμίνα βρήκε και τρίτο τέρμα στην αναμέτρηση με τον Φλοριάν. Στο 69’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-1 με τον Κορομά και στο 88’ ο Πεχλιβάνης με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.