Νίκη με… 100άρα για τους έφηβους του Άρη

Την πρώτη του νίκη στο Πανελλήνιο Εφήβων πέτυχε ο Άρης που επικράτησε με 103-64 της Ασπίδας Ξάνθης.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, παίρνοντας διαφορά ασφαλείας από τα πρώτα λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, έχοντας εξαιρετικές επιλογές τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, αύξησαν τον δείκτη του σκορ,  στο 55-34 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο το σκορ διατηρήθηκε μεταξύ 20 και 30 πόντων υπέρ του Άρη, που ξεπέρασε τους 100 πόντους λίγο πριν το φινάλε του αγώνα (101-64), με καλάθι του Νετζήπογλου.

Τα δεκάλεπτα: 32-10, 55-34,73-43, 103-64.

ΑΡΗΣ: Βλάσιος 7(1), Κοτρώτσιος 2, Σπόντης 18(4), Βάνης 14, Φρύδας, Βουρτζούμης, Ανδρέου 4, Σιδηροηλίας 19(5), Νετζήπογλου 23, Αργυρόπουλος 4, Κουρτίδης 10(2), Γκοτζαμανίδης 2.