Ο Απόλλων Λάρισας με Σιφναίο και Χατζή 4-0 τους Πόντιους

Ο Απόλλων Λάρισας σαφώς ανώτερος επιβλήθηκε του Απόλλωνα Πόντου με σκορ 4-0  και αναρριχήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας

Μεγάλοι πρωταγωνιστής του αγώνα  ήταν ο Σιφναίος που πέτυχε δύο γκολ , όπως και ο αρχηγός ΚώσταςΧατζής που σέρβιρε τα γκολ  ενώ σκόραραν  επίσης οι Μπαστακός και  Χατζής με  πέναλτι.

Στον αντίποδα, οι Πόντιοι παραμένουν στις τελευταίες θέσεις και αγωνιούν .

Οι «κυανόλευκοι» ήταν καλύτεροι και απείλησαν  με τον Σκούπρα με την συμπλήρωση ενός λεπτού αλλά η μπάλα πέρασε  άουτ.

Στο 8′ ο Πολίτης εκτοξεύτηκε απέκρουσε  σε εκτέλεση φάουλ του Σιφναίου, ενώ επενέβη σωτήρια και τρία λεπτά αργότερα στην προσπάθεια του Ναζίμ.

Στο 19′, ο Χατζής έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και βρήκε γρήγορα τον Σιφναίο που μπήκε μέσα στη περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Πολίτη για το 1-0.

Στο  27΄συνδυάστηκαν  Χατζής  Σιφναίος ο Πολίτης απέκρουσε σε πρώτο χρόνο, αλλά ο  Σιφναίος πήρε  το… ριμπάουντ και ζευγάρωσε  τα προσωπικά του τέρματα σε 2-0

Οι Πόντιοι είχαν μια  καλή ευκαιρία  στο 43′, αλλά ο Γκέκας μπλόκαρε το σουτ του Μπρίτο μέσα από την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, έπεσε ο ρυθμός του αγώνα ενώ φάνηκε η κούραση για τους Κοκκινόμαυρους   και ο  Απόλλων Λάρισας  πέτυχε άλλα δυο γκολ. Στο  68′,  ο Χατζής έκανε γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι και ο Μπαστακός με προβολή «έγραψε το 3-0.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 77′ ο Χατζής με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σε παράβαση που κέρδισε ο Λίταινας σε μαρκάρισμα του Νύκταρη μέσα στην περιοχή.

Στο 86λ ο  Μπρίτο εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά με τον Καλογέρη να παίρνει την κεφαλιά, αλλά ο Γκέκας έδιωξε εντυπωσιακά, κρατώντας μέχρι τέλους το 4-0.

Διαιτητής ήταν ο Δημήτρης Ψυχούλας (Βοιωτίας), με βοηθούς τους Βασίλη Παγουρά (Βοιωτίας) και Λεωνίδα Δελή (Βοιωτίας), ενώ 4ος ήταν ο Ανδρέας Γκαμαρης (Αθηνών).

Κίτρινες: 39′ Ναζίμ – 80′ Καλαϊτζίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Άριαν Μπελά): Γκέκας, Γκουστάβο (72′ Νύκταρης), Σουλιώτης, Σκούπρα, Χατζής, Μπαστακός, Λίταινας, Ναζίμ (61′ Νούσιος), Κουρτεσιώτης, Καρρίκι, Σιφναίος (72′ Γκουντρουμπής).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν, Πορτουλίδης (81′ Δαλιανόπουλος), Καλογέρης, Τσουμάνης (70′ Χριστοδούλου), Θεολόγου, Αμαραντίδης, Κοντοές, Καλαϊτζίδης (85′ Δόρης).