Ο Θερμαϊκός Θέρμης 2-1 τον Πανσερραϊκό

Φιλική ήττα γνώρισε ο Πανσερραϊκός από τον Θερμαϊκό Θέρμης στη Θεσσαλονίκη, με την ομάδα του Πέτρου Στοΐλα να έχει την κατοχή της μπάλας, ωστόσο οι πολλές αλλαγές και οι πρώτες εμφανίσεις των νεαποκτηθέντων, δεν επέτρεψαν στα «Λιοντάρια» να φύγουν με το θετικό αποτέλεσμα.

Ο Πανσερραϊκός βρέθηκε από την έναρξη του παιχνιδιού πίσω στο σκορ (30ο δευτερόλεπτο), καθώς ο Γιανναράκης σε μια προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα, γλίστρησε, ανατρέποντας τον παίκτη του Θερμαϊκού εντός περιοχής, με τον διαιτητή να δείχνει αμέσως την «άσπρη» βούλα. Η ομάδα της Θέρμης ευστόχησε στο πέναλτι ανοίγοντας νωρίς το σκορ του παιχνιδιού.

Τα «Λιοντάρια» πήραν τον έλεγχο του αγώνα στην συνέχεια, έλεγξαν τον ρυθμό, έκλεισαν τους χώρους προς την εστία του Τεντζέρη και προσπάθησαν να βρουν την… απάντηση στο τέρμα της ομάδας της Θέρμης. Ωστόσο, παρά τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, οι παίκτες του Στοΐλα δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποιον κίνδυνο για την αντίπαλη εστία.

Το ημίχρονο κύλησε χωρίς κάποια άλλη μεγάλη φάση από τις δύο ομάδες, με τον διαιτητή να τις στέλνει στα αποδυτήρια, με τον Θερμαϊκό να προηγείται στο σκορ (1-0).

Στο δεύτερο μέρος, ο προπονητής του Πανσερραϊκού, προχώρησε σε πολλές αλλαγές, αλλά η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ίδια με το πρώτο ημίχρονο. Τα «Λιοντάρια» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαχναν τον γκολ της ισοφάρισης. Ένα γκολ που το βρήκαν όπως ο Θερμαϊκός, με εκτέλεση πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάικλ Ολαϊτάν, με τον επιθετικό των «Κόκκινων» να ισοφαρίζει σε 1-1 για την ομάδα του. Ωστόσο, ο Θερμαϊκός προηγήθηκε και πάλι στο σκορ, με τον Πανσερραϊκό να μην μπορεί να βρει εκ νέου απάντηση και να γνωρίζει την φιλική ήττα.

Ο προπονητής των «Λιονταριών», είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει τον Αμαντού και τον Μέσι, στο σημερινό φιλικό, ενώ θα τους δώσει και χρόνο συμμετοχής στο κυριακάτικο φιλικό με την Τρίγλια και στην συνέχεια θα εισηγηθεί στην διοίκηση των «Κόκκινων» την απόκτησή του ή όχι.

Θερμαϊκός Θέρμης (Δούμας-Μπούρκας): Παναγιωτίδης, Αγγελίδης, Ράτζα, Τρόκας, Μπατακόιας, Μπαλικτσής, Πασιαρδής, Αθανασιάδης, Κράββαρης, Μπικιάρης Ν., Μπικιάρης Ρ.

Έπαιξαν και οι Χατζηιωακειμίδης, Σιούτας, Μαλλιώτας, Παχούμης, Βαλαής, Μουζάκι, Κυριακίδης, Χαραλαμπίδης.

Η ενδεκάδα του Πανσερραϊκού:

Τεντζέρης, Ζέρης, Καλί, Γιανναράκης, Γερόλυμος, Κρητικός, Τσιμίκας, Παπαβασιλείου, Αμαντού, Φάμπρι, Γεωργιάδης

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Όμο, Πέτρου, Ολαϊτάν, Γουναρίδης, Γκουτσίδης, Τσόπελας, Πίντο, Γράβας, Τριανταφύλλου, Μέσι, Στεργίδης, Μασκανάκης

Πηγή:serresport.gr