Πέρασε από το Λονδίνο και… βλέπει τελικό!

Ακόμα πιο κοντά στο… θαύμα της πρόκρισης στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται ο Άγιαξ, μετά την εκτός έδρας επικράτησή του με 1-0 κόντρα στην Τότεναμ στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για την ημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Ο Αίαντας ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 15ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Φαν Ντε Μπέεκ πήρε την κάθετη πάσα μέσα στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Γιορίς, με τον διαιτητή να συμβουλεύεται και το VAR για την κατοχύρωση του γκολ. Έχοντας το προβάδισμα, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας αρκετούς κινδύνους για την εστία της Τότεναμ. Ωστόσο, οι Άγγλοι κυρίως μετά την προσωρινή διακοπή λόγω του τραυματισμούς του Βερτόνγκεν κατάφεραν να παγώσουν τον ρυθμό και να βγουν στην επίθεση, με την άμυνα του Άγιαξ να μην αφήνει κανένα περιθώριο στους ποδοσφαιριστές του Ποκετίνο.

Το… σκηνικό διατηρήθηκε και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με την Τότεναμ να αναζητά το γκολ, αλλά να μην έχει τους διαδρόμους προκειμένου να πατήσει την περιοχή του Ονάνα. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι, βγαίνοντας στην κόντρα επίθεση, κατάφεραν να φανούν απειλητικοί σε δύο περιπτώσεις. Μάλιστα το 78’ ο Νέρες είχε την ευκαιρία να σκοράρει, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι του Γιορίς.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Βερτόνγκεν (39’ Σισοκό), Τρίπιερ (80’ Φόιτ), Γουανιάμα, Έρικσεν, Ρόουζ (80’ Ντέιβις), Μόουρα, Άλι,  Γιορέντε.

ΑΓΙΑΞ: Ονάνα, Φέλτμαν, Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ταλιαφίκο,  Φαν Ντε Μπέεκ, Ντε Γιονγκ, Σένε (65’ Μαζραουί), Ζίγιεκ (86’ Χούντελααρ), Νέρες, Τάντιτς.