Πήρε το ντέρμπι μετά το… θρίλερ ο Ολυμπιακός

Στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος επέστρεψε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της δέκατης αγωνιστικής της Volley League.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε μουδιασμένα τον αγώνα, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στους «ερυθρόλευκους» να πάρουν διαφορά. Ωστόσο στη συνέχεια αντέδρασε και κατάφερε να ισορροπήσει, με τους γηπεδούχους ωστόσο να παίρνουν το πρώτο σετ. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήρθε στο δεύτερο σετ, εκεί όπου κυριάρχησε απόλυτα, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο του.

Με το σκορ στο 1-1, το τρίτο σετ, ήταν περιπετειώδη, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Ωστόσο, ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων ήταν αρκετό για να δώσει το σετ στην ομάδα του Πειραιά. Η συνέχεια ήταν ακόμα πιο δραματική.

Το τέταρτο σετ εξελίχθηκσε σε θρίλερ. Ο Ολυμπιακός φάνηκε να ελέγχει την κατάσταση μέχρι το 18-15. Με αντεπίθεση διαρκείας ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 21-21 ενώ έφτασε στο ματς συνολικά τέσσερις φορές. Στο 24-25 με πρώτο χρόνο του Μπιέλιτσα ο Ντε Ντρις έκανε μπλοκ, η μπάλα ήταν μέσα αλλά ο Βέλγος διαγώνιος έκανε παράβαση στο φιλέ, φάση που είδε ο ο δεύτερος διαιτητής στο βίντεο τσεκ. Το σετ συνεχίστηκε και ο Ολυμπιακός δεν έχασε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Στο δεύτερο ματς μπολ που κέρδισε ο Χουσάι με μπλοκ τελείωσε το ματς και έδωσε το τρίποντο στον Ολυμπιακό.