Αλαβές – Μπαρτσελόνα 0-5 με τον Μέσι να φτάνει τα 25 γκολ

Περίπατο  έκανε η Μπαρτσελόνα στο φινάλε της στο φετινό πρωτάθλημα, κερδίζοντας  5-0 την Αλαβές στην Βιτόρια, όπου το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο, αν δεν υπήρχαν ο Ρομπέρτο και τα δοκάρια.

Εξαιρετικός ο Ρίκι Πουτς, έδωσε τις δύο πρώτες του ασίστ. Στα 25 γκολ σταμάτησε ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος βρίσκεται αγκαλιά με τον έβδομο τίτλο πρώτου σκόρερ στην La Liga.

Μετά την εντός έδρας ήττα από την Οσασούνα και την μαθηματική απώλεια του πρωταθλήματος, οι Μπλαουγκράνα έψαχναν να ξεσπάσουν και την… πλήρωσε ο Ρομπέρτο.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Πουτς έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.  Η  Μπαρτσελόνα είχε και δεύτερο δοκάρι. αυτή τη φορά σε σουτ του Βιδάλ και στο 16′ ήρθε και το τρίτο σε προσπάθεια του Μέσι.

Τελικά το γκολ ήρθε στο 24′. Ο Μέσι σέντραρε από δεξιά και ο Φάτι με πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-1. Ήταν η 21η ασίστ του Αργεντινου στο πρωτάθλημα ο οποίος έσπασε στο σχετικό ρεκόρ που είχε ο Τσάβι τη σεζόν 2008-09.

Στο 27′ ο Σουάρες βγήκε τετ α τετ με τον Ρομπέρτο αλλά δεν κατάφερε να τον πλασάρει. Επτά λεπτά μετά ο Πουτς έστρωσε στον Μέσι που ελευθερώθηκε και με πλασέ πέτυχε το 0-2.

Στο 41′ ο Μέσι “έσκαψε”, ο Βιδάλ έπιασε την κεφαλιά και ο Ρομπέρτο είπε “όχι” με εξαιρετική επέμβαση. Τελικά το 0-3 ήρθε στο 44′ όταν οι Καταλανοί έκρυψαν την μπάλα και ο Σουάρες εκτέλεσε με κεφαλιά.

Με το καλημέρα στην επανάληψη ο Πονς με το τέρμα στο… έλεος του βρήκε αέρα. Στο 57′ ο Πουτς έδωσε στον Σεμέδο και αυτός με σουτ διαμόρφωσε το 0-4. To πέμπτο γκολ το πέτυχε ο Μέσι με πλασέ στην κίνηση, στο 75ο λεπτό.

ΝΤ.ΑΛΑΒΕΣ: Ρομπέρτο, Μαρτίν, Λαγκουάρντια (46’Ριόχα), Μαγκαγιάν, Μαρίν, Έντγκαρ, Καμαράσα (64’Αμπνταλαχί), Μανού (59’Φέισα), Μπερκ (46’Τάκι), Χοσέλου, Λούκας Πέρεθ (46’Πονς).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Νέτο, Σέρτζι Ρομπέρτο, Αραούχο, Λανγκλέ (50’Σεμέδο), Άλμπα, Πουτς, Μπουσκέτς (59’Ντε Γιόνγκ), Βιδάλ, Μέσι, Φάτι (78’Μπρέθγουεϊτ), Σουάρες.