ΑΝΑΛΥΣΗ: Ισοπαλία 2-2 στην Τούμπα, γκραν γκινιόλ στο φινάλε

Μπάλα δεν είδαμε, αλλά τέσσερα γκολ έστω και από λάθη των παικτών, τα είδαμε στο χτεσινό ντέρμπι της Τούμπας, όπου ο ΠΑΟΚ έφερε 2-2 με τον Άρη, που έπαιξε με αμυντική τακτική και “φρέναρε” τα ατού των γηπεδούχων.

Όσο εντυπωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι, με δυο γκολ στα πρώτα 6 λεπτά, τόσο απογοητευτικά συνεχίστηκε, με καθυστερήσεις, λάθη, σκληρά φάουλ, πολλές κίτρινες κάρτες και μόλις δυο ευκαιρίες ακόμη σε 45 λεπτά, από την πλευρά του ΠΑΟΚ.

Ο Τόλης Τερζής, ο υπηρεσιακός του Άρη «μπλόκαρε» τον Μάτος, αλλά και τον Μπίσεσβαρ, τους κινητήριους μοχλούς του ΠΑΟΚ, που έχασε τη συνοχή του μετά την αντικατάσταση του Πέλκα (τράβηγμα στον δικέφαλο).

Σα να έπαθαν ένα «μπλακ άουτ» οι γηπεδούχοι, με τον Άμπελ Φερέϊρα να περνάει τον Ζαμπά δίπλα στον Άκπομ, δεξιά τον Λημνιό και να κρατάει στην αριστερή πλευρά τον Μπίσεβαρ, ο οποίος όμως, όταν έπαιρνε τη μπάλα, διαπίστωνε ότι είχε… συνωστισμό δίπλα του: Σάσα, Ματίγια, Σούντγκρεν έπεφταν πάνω του για να την πάρουν!

Με τον αμυντικό προσανατολισμό του Άρη να είναι ο ίδιος επί 45 αγωνιστικά λεπτά, δύσκολα θα γίνονταν οι φάσεις και από τη στιγμή που προηγήθηκαν οι «κιτρινόμαυροι» με δυνατό σουτ του Ιντέγε (4΄) μέσα από την περιοχή, μετά από σέντρα του Φετφατζίδη, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με κεφαλιά του Μάτος (6΄) από κόρνερ του Μίσιτς, δεν είδαμε τίποτε άλλο, εκτός από ένα σουτ του Ζαμπά και ένα γκολ του Μάτος (πάλι) που ακυρώθηκε ως οφσάϊντ του Μπίσεσβαρ, στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους.

Δεν άλλαξε το σκηνικό στο β΄ μέρος και όπως είχαμε τα γκολ στην αρχή του αγώνα, επαναλήφθηκε το ίδιο στα τελευταία λεπτά!

Για να φτάσουμε εκεί όμως, ο διαιτητής Σιδηρόπουλος απέβαλλε τον Μάτος και τον Σάσα με δεύτερη κίτρινη, έφερε την ισορροπία, αλλά εμφανίστηκαν και οι αδυναμίες του ΠΑΟΚ να μπορεί να διεμβολίσει την αντίπαλη άμυνα, τη στιγμή που ο Άρης πήρε πολύ καλό βαθμό στην αμυντική συμπεριφορά, με αλληλοκάλυψη και «παγίδες» στους επιθετικούς του ΠΑΟΚ.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι πήγαιναν για ισοπαλία, σε μια αντεπίθεση του Άρη, ο Ματίγια σούταρε στη γωνία, ο Πασχαλάκης έκανε κακή εκτίμηση και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του (1-2 στο 88΄).

Με συνεχή πίεση στα τελευταία λεπτά και μπροστά στο φάσμα της πρώτης ήττας μετά από 38 αγώνες πρωταθλήματος, ο ΠΑΟΚ πίεσε πολύ, είχε δοκάρι με τον Βαρέλα (94΄) και στο 97΄από σέντρα του Αουγκούστο, ο Μίσιτς με μονοκόματο σουτ, ισοφάρισε, σώζοντας τα προσχήματα, σε 2-2, σε φάση που έχει ευθύνη ο Έμαν.