Καλαϊτζίδης: “Ωφέλιμη νίκη – κέρδος η παρουσία του Λουφάκη”

Απόλυτα ικανοποιημένος ο  τεχνικός του Απόλλωνα Πόντου Δημήτρης Καλαϊτζίδης με την εκτός έδρας νίκη  στην Άρτα επί του Καραϊσκάκη με 2-0 χαρακτήρισε ωφέλιλη την νίκη  υποστηρίζοντας ότι η ομάδα του έλεγχε το ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του και δίκαια πήρε το τρίποντο.

Στη συνέντευξη Τύπου ανέφερε σχετικά : «Είναι μία ωφέλιμη νίκη σε μία δύσκολη έδρα, απέναντι σε έναν αντίπαλο που θεωρητικά έχουμε τους ίδιους στόχους και προερχόταν από συνεχή θετικά αποτελέσματα με την έλευση του νέου προπονητή.

Πάντως, το ρόστερ μας είναι πλημμελώς στελεχωμένο κι ελπίζω τη μεταγραφική περίοδο να εντάξουμε σ’ αυτό παίκτες που θα βοηθήσουν στην προσπάθεια που κάνουμε.

Επιπρόσθετο κέρδος η παρουσία του Λουφάκη, που είναι 20 χρονών κι είχε μόλις τρεις συμμετοχές στη δεύτερη ομάδα. Εξαιρετική η προσπάθεια όλων των ποδοσφαιριστών, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, κατά τη διάρκεια του οποίου ελέγχαμε πλήρως τον αγώνα. Σε αυτό το διάστημα ευτυχήσαμε να πετύχουμε το πρώτο τέρμα.

Ενώ φαινόταν ότι θα έχουμε ένα εξίσου καλό δεύτερο ημίχρονο ήρθε η ατυχή στιγμή του Σαμαρά που μας αποπροσανατόλισε για λίγο, διότι είναι μία εξαιρετική μονάδα για μας, με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να ελέγξει για λίγο το ματς, χωρίς όμως να έχει κάποια τελική. Όταν επανήλθαμε, πετύχαμε το δεύτερο τέρμα. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Καραϊσκάκη, μία συμπαθέστατη ομάδα, που εκπροσωπεί έναν μεγάλο γεωγραφικό μέρος της χώρας μας».

Παπαματθαιάκης: Άξια η νίκη της η καλύτερη ομάδα που πέρασε από την Άρτα

Απογοητευμένος ο Μανώλης  Παπαματθαιάκης με την παρουσία της ομάδας του και αρκετά προβληματισμένος με την απόδοση των ποδοσφαιριστών του δήλωσε μετά την ήττα από τον Απόλλωνα Πόντου με 2-0 στη συνέντευξη Τύπου:

«Θα ήθελα να ευχηθώ καλή χρονιά σε όλους. Ηταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι για το 2019 και θέλαμε να μπούμε με νίκη, αλλά δυστυχώς είχαμε ένα πολύ άσχημο αποτέλεσμα απέναντι σε μία πάρα πολύ καλή ομάδα, που νομίζω ότι είναι η καλύτερη που έχουμε παίξει στην έδρα μας μέχρι σήμερα. Είναι άξια η νίκη της. Της αξίζουν συγχαρητήρια.

Για μας ήταν το χειρότερο πρώτο ημίχρονο που έχουμε κάνει σαν ομάδα από την ημέρα που ήρθα. Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, στην ανάπαυλα προσπαθήσαμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα, μπορεί να βελτιώθηκε η εικόνα μας, αλλά καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού ήταν το δεύτερο γκολ που δεχτήκαμε από μια στατική φάση. Όταν είσαι με 2-0 πίσω στο σκορ είναι δύσκολο να αντιδράσεις απέναντι σε μία πάρα πολύ καλή ομάδα. Είχαμε πολλούς παίκτες σε κακή μέρα. Χωρίς ενέργεια. Χωρίς καθαρή σκέψη. Αυτός είναι ο προβληματισμός μου. Όταν είσαι απέναντι σε τέτοιες ομάδες πρέπει να δίνεις το 100% για ένα καλό αποτέλεσμα. Ηταν μία άσχημη μέρα. Δεν έχουμε τη δυνατότητα και το χρόνο να μείνουμε εδώ. Πρέπει να κοιτάξουμε το επόμενο παιχνίδι και να παρουσιαστούμε αρκετά βελτιωμένοι σε σύγκριση με το σημερινό ματς για να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα, καθώς μας περιμένει ένα δύσκολο πρόγραμμα. Εύχομαι τα καλύτερα στον Απόλλωνα. Πήρε ότι του άξιζε από το ματς».