«Λύγισε» στο τέλος ο Απόλλων-Ήττα 3-0 από ΠΑΣ

Πληρώνοντας το γεγονός πως έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Απόλλων Πόντου γνώρισε εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Μετά το εν λόγω αποτέλεσμα η ομάδα της Καλαμαριάς έμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με μείον έξι βαθμούς, ενώ από την άλλη οι Γιαννιώτες «σκαρφάλωσαν» στη δεύτερη θέση.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ΠΑΣ και Απόλλων ήταν εμφανώς νευρικοί στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, πράγμα που δεν τους επέτρεψε να δημιουργήσουν επικύνδυνες καταστάσεις. Έτσι το ισόπαλο 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του 45λεπτου.

Στο δεύτερο μέρος το.. σκηνικό διατηρήθηκε. Όλα αυτά μέχρι το 71’ όταν ο Νίκος Πουρτουλίδης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή. Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν στο γκολ με τον Παμλίδη στο 78΄. Δύο λεπτά αργότερα, ο Κριζμάν ανέβασε τον δείκτη του σκορ, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 84΄από τον Λέο.