Νίκη «αναρρίχησης» για τον Απόλλωνα Πόντου

Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα Πόντου ο οποίος κέρδισε με 3-0 εντός έδρας τον Εργοτέλη, στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Football League.

Οι γηπεδούχοι του Δημήτρη Καλαϊτζίδη ήταν από την αρχή της αναμέτρησης εμφανώς καλύτεροι και πήραν το προβάδισμα  στο 30’ με τον Ολαϊτάν να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον Μαζουλουξή. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή ο Εργοτέλης προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, κάτι το οποίο δεν κατάφεραν καθώς οι Πόντιοι κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Απόλλων Πόντου κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα του. Στο 57’ με τον Κυβελίδη έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Κατσιμήτρου, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 83’ από τον Σουντουρά.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Θεοδωρόπουλος, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Βλάχος, Πάτας, Καλαϊτζίδης (74′ Μπάμπης), Πουρτουλίδης, Σουντουρά (86′ Δημητριάδης), Μπρίτο, Ολαϊτάν (49′ Κυβελίδης), Χασομέρης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κατσιμήτρος, Λαμπάκης (65′ Μπουτσάκης), Οικονόμου, Μαζουλουξής (46′ Ροβίθης), Μπάτζιος, Μπρους, Κοιλιάρας, Τσέλιος, Μπρουσέλης, Ιάτρουδης, Καπνίδης (61′ Κούατενγκ).