Ο Απόλλων Πόντου 2-1 τον Καραϊσκάκη φουλάρει για την β΄ θέση

Πιο ουσιαστικός και αποτελεσματικός  ο Απόλλων Πόντου επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας δίκαια την ΑΕ Καραϊσκάκης με σκορ  2-1 και έφτασε τους 46 βαθμούς.

Με σκόρερ τους Ουσμάν Σουντουρά και Λεωνίδα Κυβελίδη ο Απόλλων Πόντου πρόσθεσε ένα τρίποντο ουσίας και παραμένει στο κυνήγι της 2η θέσης ,καθώς εάν πάρει και τους βαθμούς  με τον Αήττητο ισοβαθμεί τον Πλατανιά στους 49 βαθμούς.

Η ομάδα της Καλαμαριάς παρά τις απουσίες έξη βασικών παικτών  χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη σε ένα κρίσιμο παιχνίδι από βαθμολογικής άποψης “κλείνοντας στόματα” .

Η ομάδα της Άρτας προσπάθησε έχοντας δυο δοκάρια αλλά ο Απόλλων έβαζε τα γκολ χάρις στην εμπειρία των παικτών του.

Στο α’ ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοικτά δείχνοντας ότι μοναδικός τους στόχος ήταν η νίκη.

Δοκάρια οι Αρτινοί τα γκολ ο Απόλλων

Στο πρώτο 20λεπτο οι Αρτινοί ξεκίνησαν πιο επιθετικά  αναζητώντας στον αιφνιδιασμό το  γκολ. Μόλις στο 3′ σουτ του Βουκμίροβιτς η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 12΄απάντησε ο Απόλλων στις ευκαιρίες αλλά το σουτ του Μπρίτο,  έφυγε άουτ. Στο 23΄ από εκτέλεση φάουλ του  του Στέφανου  Καπία η μπάλα βρήκε  την εξωτερική πλευρά της αριστερής δοκού και πέρασε άουτ

Στο 27΄ο Ουσμάν Σουντουρά με έξοχο πλασέ πλάσαρε τον Μέλκα και άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των « κοκκινόμαυρων» κάνοντας το 1-0.

Στο 36΄από σέντρα σουτ του Βουκμίροβιτς η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Πολίτη και έφυγε άουτ..Στο 37΄ σουτ του Κυβελίδη απέκρουσε δύσκολα ο Μέλκας σε κόρνερ και στην εξέλιξη της εκτέλεσης ο Βλάχος από κοντά δεν μπόρεσε να πλασάρει από ευνοϊκή θέση.

Στο 43΄ο Λεωνίδας Κυβελίδης από πάσα Χασομέρη με εύστοχο πλασέ πέτυχε το 2-0 και καθάρισε το ματς για τον Απόλλωνα αφιερώνοντας το γκολ στον συμπαίκτη του Παντελή Θεολόγου που ήταν στον πάγκο.

Στο β΄ ημίχρονο ο Απόλλων συνέχισε με το ίδιο τέμπο κόντρα στην ομάδα της Άρτας που πάλεψε το παιχνίδι και απλά μείωσε το σκορ . Συγκεκριμένα στο 56΄ ο Αγτζίδης ανέτρεψε  τον Παπανίκου και το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα  ο Βουκμίροβιτς μειώνοντας το σκορ σε 2-1.

Στο 76′ Τραυματίστηκε ο Χούσος,  και συνέχισε με δέκα οι Αρτινοί  καθώς έγιναν και οι 3 αλλαγές

Στο 79′ σουτ του Αγτζίδη, η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 82’ σουτ του Σουντουρά από το ύψος της περιοχής η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι

Πολύ καλός ο διαιτητής Τσακαλίδης (Χαλκιδικής) με βοηθούς  τους Γούτα (Χαλκιδικής), Κοκμοτό (Δωδεκανήσου)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Σουντουρά, Μπρίτο, Τσουμάνης,(46΄Αγτζίδης), Κυβελίδης, (84′ Δημητριάδης), Καλογέρης, Αμαραντίδης, Χασομέρης, Μπάμπης, (90’ Θεολόγου) Σαμαράς Βλάχος.

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης):Μέλκας, Καπίας,(52’ Καψάλης),  Καραγιαννίδης, Παντίδος, Παναγιώτου, Παπανίκου, Ψιάνος,(46΄Ροντρίγκεθ) , Βουκμίροβιτς, Κάκκο,(46΄Χούσος), Αλεξιτς, Τζιώρας