Βαριά… άρρωστος, πέταξε ακόμα δύο βαθμούς!

Δείχνοντας ότι είναι… βαριά άρρωστος στη δημιουργία των φάσεων και την επίτευξη γκολ ο Άρης δεν μπόρεσε να σκοράρει σε ακόμα ένα αγώνα και έμεινε στο ισόπαλο 0-0 απέναντι στη Λαμία για την 19η αγωνιστική της Super League.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρά το γεγονός πως μπήκαν με σαφής επιθετικές διαθέσεις και επέβαλαν τον ρυθμό τους, κρατώντας την μπάλα στην κατοχή τους. Ωστόσο, αμυντικά ο Άρης δεν ήταν σταθερός, με τη Λαμία να έχει την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα με τον Σιαμπάνη στο 8’ να νικάει τον Τιρόνε. Η ανούσια κατοχή της μπάλας για τους γηπεδούχους συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τον Σαράνοφ πάντως να μην ανησυχεί ιδιαίτερα από τις φάσεις που δημιουργήθηκαν.

Στο 25’ η ομάδα του Γρηγορίου έφτασε για δεύτερη φορά κοντά στο γκολ με τον Γκόλεμιτς να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Δύο λεπτά αργότερα ο Άρης «απάντησε» στις χαμένες ευκαιρίες με τον Μάνο να πλασάρει άουτ μετά από το γύρισμα του Σάσα. Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του Άκη Μάντζιου «έχτισαν» πίεση προς την περιοχή του Σαράνοφ, με τους Ιτούρμπε και και Μπερτόγλιο να απειλούν χωρίς ωστόσο να σκοράρουν στις τελευταίες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι δύο ομάδες έδωσαν στον αγώνα χαμηλότερο ρυθμό, πράγμα που είχε άμεσο αντίκτυπο στην εικόνα της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την εδαφική υπεροχή, μην μπορώντας να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή της Λαμίας.  Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα εκμεταλλευόμενοι τα κενά στην αμυντική λειτουργία του Άρη θα μπορούσαν να σκοράρουν για το προβάδισμα. Αρχικά ο Ρόμανιτς στο 65’ και στη συνέχεια ο Καραμάνος δεν μπόρεσαν να νικήσουν από πλεονεκτική τον Σιαμπάνη. Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης και με τις αλλαγές του Μάντζιου να μην αποδίδουν τα αναμενόμενα, ο Άρης δεν μπόρεσε ποτέ να δημιουργήσει τις φάσεις για να σκοράρει, με το ισόπαλο 0-0 να μένει μέχρι το φινάλε.

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ, Προβυδάκης, Γκόλεμιτς, Τζανετόπολος, Σαραμαντάς, Τζανδάρης, Μπεχαράνο,  Τιρόνε (76’Νούνιες), Μπανγκούρα (90′ Τσούκαλος), Ρόμανιτς, Καραμάνος (72’ Αραμπουλί).

ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Λούμορ, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σάσα, Τζέγκο (69’ Ματίγια), Γκάμα, Μπερτόγλιο (56’ Καμαρά), Ιτούρμπε (46’ Ματέο Γκαρσία), Μάνος (56’ Εντιαγέ).