Έγκλημα από Καραντώνη-VAR… αυτοκτονία με δύο χαμένα πέναλτι και πικρός αποκλεισμός!

Μετά από ένα αγώνα… θρίλερ, ο Άρης «αυτοκτόνησε» χάνοντας με 1-0 στον επιπλέον χρόνο της παράτασης και να έμεινε εκτός της συνέχειας του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι «κιτρινόμαυροι» θα μπορούσαν να έχουν καθαρίσει την νίκη και την πρόκριση τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στον επιπλέον χρόνο της παράτασης, ενώ είδαν τους Καραντώνη και VAR να μην τους κατοχυρώνουν καθαρό γκολ. ενώ είχαν και δύο άστοχες εκτελέσεις πέναλτι.

Οι «κιτρινόμαυροι» από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα, έχοντας την κυκλοφορία της μπάλας. Μάλιστα, οι παίκτες του Άκη Μάντζιου δεν άργησαν να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Σαράνοφ, με τον Μαντσίνι στο 10’ να αστοχεί, όντας σε θέση οφσάιντ. Στο 14΄ο Άρης είχε την ευκαιρία να μπει σε θέση… οδηγού, όταν ο Μπερτόγλιο ανετράπη εντός περιοχής από τον Μπεχαράνο, με τον Καραντώνη να υποδεικνύει σωστά την παράβαση. Ωστόσο, ο Αμπουμπακάρ Καμαρά που ανέλαβε την εκτέλεση ήταν άστοχος, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Με τη ψυχολογία υπέρ της η Λαμία από το πέναλτι και μετά ανέβασε την απόδοση της, δημιουργώντας σε τρεις περιπτώσεις τις ευκαιρίες για να σκοράρει, με τον Σιαμπάνη να αντιδρά σωστά και να κρατάει το μηδέν. Το πρώτο μέρος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να απειλούν εκ νέου με το δυνατό σούτ του Εντιαγέ, το οποίο κατέλειψε στα χέρια του Σαράνοφ.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι Θεσσαλονικείς έχασαν ακόμα μια ευκαιρία, με την κεφαλιά του Εντιαγέ από την καρδιά της μεγάλης περιοχή. Η «απάντηση» των γηπεδούχων στις χαμένες ευκαιρίες ήρθε στο 55’ με το σουτ του Σαραμαντά που πέρασε άουτ. Με τη πάροδο του χρόνου, οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε ένα παιχνίδι με πολλαπλά φάουλ και διαδοχικά λάθη, πράγμα που είχε άμεσο αντίκτυπο στην εικόνα της αναμέτρησης. Στο 65ο λεπτό ο Άρης κατάφερε να βρει το γκολ, με τον Σαράνοφ να μαζεύει καθαρά την μπάλα μέσα από την γραμμή του τέρματος μετά το γύρισμα του Τζανδάρη. Οι Καραντώνης και VAR δεν εξέτασαν ποτέ τη φάση, με αποτέλεσμα την αλλοίωση του σκορ. Από την πλευρά του ο Άκης Μάντζιος προσπάθησε να αλλάξει τα δεδομένα, με τους Ιτούρμπε και Γκάμα να μπαίνουν στο γήπεδο. Στο 79’ ο Παραγουανός μετά από κλέψιμο έκανε το γύρισμα, με τον Αργεντινό να μην προλαβαίνει για εκατοστά την μπάλα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το ισόπαλο 0-0 δεν άλλαξε, οδηγώντας το παιχνίδι και την πρόκριση στον επιπλέον χρόνο της παράτασης.

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να έχουν την κυκλοφορία της μπάλας, με τους Μαντσίνο και Φαμπιάνο να μην μπορούν να ολοκληρώσουν σωστά τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν. Ο Άρης διατήρησε την πίεση προς την περιοχή του Σαράνοφ, με τον Γκάμα στο 103’ να απειλεί με σουτ μέσα από την περιοχή. Ένα λεπτό αργότερα ο Ματίγια είδε τον τερματοφύλακα της Λαμίας να αποκρούει εντυπωσιακά το φάουλ που εκτέλεσε. Οι παίκτες του Μάντζιου συνέχισαν να απειλούν με κάθε ευκαιρία, αλλά το γκολ δεν ήρθε ποτέ. Και ενώ ο Άρης έχανε την μια ευκαιρία πίσω από την άλλη, η Λαμία στην μοναδική της τελική στην παράταση κατάφερε να βρει το γκολ, με τον Τζανετόπουλο να σκοράρει στο 117’ με δυνατή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στις καθυστερήσεις ο Άρης θα μπορούσε να ισοφαρίσει αλλά ο Σαράνοφ είχε απάντηση στο σουτ του Ιτούρμπε. Στην τελευταία φάση της παράτασης, ο Γκάμα κέρδισε πέναλτι αλλά ο τερματοφύλακας της Λαμίας απέκρουσε την εκτέλεση του Πορτογάλου.

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Αντέντζο, Σαραμαντάς (85’ Μαρτίνεθ). Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Μπανγκουρά, Τάιρον (31’  Νούνιες), Ρόμανιτς (106’ Τσούκαλος), Καραμάνος (78’ Αραμπούλι).

ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Σάσα, Εντιαγέ (93’ Ματίγια), Ματέο Γκαρσία (75’ Γκάμα), Μπερτόγλιο (66’ Ιτούρμπε), Μαντσίνι (109’ Μάνος), Καμαρά.