ΕΠΙΚΟΣ Άρης: Ανατροπή με ψυχή από ατσάλι και… έφυγε για Ευρώπη!

Βγάζοντας ψυχή και ποδοσφαιρικό εγωισμό ο Άρης παρά το γεγονός πως βρέθηκε με δύο γκολ πίσω στο σκορ κατάφερε να κάνει επική ανατροπή απέναντι στην ΑΕΚ, επικρατώντας με 3-2, εξασφαλίζοντας έτσι το ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη σεζόν.

στο σκορ Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν την αναμέτρηση αρκετά νευρικά, μην μπορώντας να κρατήσουν την μπάλα στην κατοχή τους, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα. Η υπεροχή της ομάδας του Σωκράτη Οδρυδόπουλου έφερε την ΑΕΚ μια ανάσα από το γκολ, με τους Γκαρσία και Τσούμπερ να μην μπορούν να σκοράρουν από πλεονεκτική θέση. Με την πάροδο του χρόνου, ο Άρης κατάφερε να μειώσει τα λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ανεβάζοντας τις γραμμές προς την περιοχή του Στάνκοβιτς, χωρίς ωστόσο κάτι περισσότερο.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να δίνουν ένα παιχνίδι κέντρου με αρκετά λάθη, κάτι που είχε ως συνέπεια την έλλειψη καλώς στιγμών στις αντίπαλες εστίες. Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ, με το δυνατό σουτ του Ιτούρμπε να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο… τέμπο, με τα νεύρα να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στον αγωνιστικό χώρο. Στο 53’ η ΑΕΚ κατάφερε να βρει το γκολ για το προβάδισμα με τον Γκαρσία να σκοράρει μετά από ωραία ενέργεια και δυνατό σουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Γκαρσία να εκμεταλλεύεται την κακή αντίδραση της άμυνας μετά την απόκρουση του Κουέστα.  Ωστόσο, η φάση ελέγχτηκε από το VAR, από την στιγμή που ο επόπτης είχε αρχικά ακυρώσει το τέρμα.

Όντας με την πλάτη στον τοίχο, ο Χερμάν Μπούργος προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, βάζοντας τον αγώνα τους Ματέο Γκαρσία, Σάκιτς και Πάλμα. Οι γηπεδούχοι στο 63’ θα μπορούσαν να έχουν την ευκαιρία για να μειώσουν, αλλά ο Μάντεν – παρά την αρχική του απόφαση – αρνήθηκε πέναλτι σε αγκωνιά του Χατζισαφί στον Πάλμα. Η πίεση του Άρη συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τον Πάλμα να μειώνει το σκορ στο 78’ μετά από τρομερή ατομική ενέργεια. Έχοντας το ψυχολογικό αβαντάζ, οι γηπεδούχοι εγκαταστάθηκαν στην περιοχή του Στάνκοβιτς και τελικά δικαιώθηκαν με τον Μαντσίνι στο 85’ να ισοφαρίζει από κοντά. Στο φινάλε, οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να πιέζουν και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ματέο Γκαρσία με δυνατό σουτ ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Διαιτητής ήταν ο Μάντεν (Σκωτία), με βοηθούς τους Ρουμ (Σκωτία) και ΜακΛίοντ (Σκωτία). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Μέλο (Πορτογαλίας) και AVAR ο Τριανταφύλλου (Αρκαδίας). Τέταρτος ήταν ο Τζήλος (Λάρισας).

Κίτρινες: 51’ Ματίγια – 51’ Κριχόβιακ, 56’ Άμραμπατ, 67’ Μάνταλος, 90+1’ Σιμάνσκι

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Σούντγκρεν (62’ Σάκιτς), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Εμπακατά, Ματίγια, Ντουκουρέ, Μαντσίνι (88’ Γκάμα), Ιτούρμπε (62’ Πάλμα), Μπερτόγλιο (62’ Ματέο Γκαρσία), Καμαρά (90+6’ Δεληζήσης).

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (90+2′ Τάνκοβιτς), Σιμάνσκι, Κριχόβιακ, Μάνταλος (82’ Μοχαμάντι), Λιβάι Γκαρσία (88’ Αραούχο), Τσούμπερ (90+2′ Τσούμπερ), Άμραμπατ.