Η απόδοση των παικτών του Άρη!

Προβάδισμα με Νάουμετς στο Βικελίδης για τον ΠΑΣ Γιάννινα (vid)

Δύο αγωνιστικά πρόσωπα από τους ποδοσφαιριστές του Άρη στον σημερινό αγώνα απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς η κακή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου έδωσε τη θέση της στην καλή αντίδραση του δεύτερου μέρους.

Αναλυτικά η απόδοση των παικτών του Άρη:

ΚΟΥΕΣΤΑ 6

Φέρει σοβαρή ευθύνη για το δεύτερο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του και γενικά και η δική του παρουσία ήταν στο πλαίσιο της κακής αμυντικής λειτουργίας των Κιτρινόμαυρων ιδιαίτερα στο πρώτο 45λεπτο. Στο δεύτερο δεν είχε ιδιαίτερη δουλειά.

ΡΟΖ 6

Έπαιξε ως δεξί μπακ στο πρώτο ημίχρονο και η απόδοσή του κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα. Είχε μερικά ανεβάσματα, αλλά γενικά αμυντικά είχε κι αυτός αρκετά ζητήματα και σε καμία περίπτωση δεν έπιασε τα γνωστά στάνταρ απόδοσης. Στο δεύτερο, που έπαιξε ως στόπερ, βελτιώθηκε.

ΔΕΛΗΖΗΣΗΣ 5

Φάνηκε ότι ως δίδυμο με τον Ντάτκοβιτς δεν… τραβάει. Όχι και τόσο γρήγοροι και οι δύο, έδωσαν την ευκαιρία στους επιθετικούς του ΠΑΣ να βγαίνουν συνέχεια στην πλάτη της άμυνας. Με παρτενέρ τον Ροζ τα πήγε καλύτερα.

ΝΤΑΤΚΟΒΙΤΣ 4

Ισχύουν όσα αναφέραμε και στον παρτενέρ του στην άμυνα, τον Δεληζήση. Οι δυο τους μαζί δεν μπορούν να παίξουν σαν στόπερ. Ιδιαίτερα στο πρώτο 45λεπτο, αργές αντιδράσεις και φυσικά ευθύνες στα δυο γκολ του ΠΑΣ. Σωστά αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

ΓΚΑΝΕΑ 6

Η απόδοσή του κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα. Πήρε αρκετές φορές την μπάλα στα πόδια του από αριστερά, αλλά δεν βοήθησε ιδιαίτερα στην επιθετικά. Αμυντικά είχε και πάλι ζητήματα, αν και ο ΠΑΣ δεν έπαιξε πολύ από την πλευρά του. Στο δεύτερο μέρος ήταν θετικός.

ΜΑΤΙΓΙΑ 6

Λίγα πράγματα από τον Ισπανό, ο οποίος είναι ξεκάθαρο πως δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση και δεν έχει επανέλθει ακόμη μετά τον τραυματισμό του. Δεν βοήθησε σχεδόν καθόλου στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο βελτιώθηκε και πέτυχε ένα όμορφο γκολ.

ΛΟΥΚΑΣ ΣΑΣΑ 6

Είχε πολλά τρεξίματα στη μεσαία γραμμή, δεν έλειψαν ωστόσο και κάποια λάθη σε μεταβιβάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ως δεξί μπακ και η αλήθεια είναι πως προσέφερε περισσότερα από τον Ροζ. Αντικαταστάθηκε όταν έπαιξεε πολύ επιθετικά ο Άρης

ΜΠΕΡΤΟΓΛΙΟ 7

Πρόσθεσε μία ακόμη πολύ καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του στο ξεκίνημα της σεζόν. Ήταν πολύ καλός και ιδιαίτερα δραστήριος, δημιουργώντας φάσεις για την ομάδα του. Στο δεύτερο ημίχρονο κουράστηκε και αντικαταστάθηκε.

ΜΠΡΟΥΝΟ ΓΚΑΜΑ 6

Δεν ήταν τόσο καλός όσο σε προηγούμενα παιχνίδια. Πήρε πολλές προσπάθειες, σε κάποιες είχε θετικές αντιδράσεις, σε κάποιες άλλες όχι. Γενικά πάντως η απόδοσή του κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα.

ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ 6

Με καλές και κακές στιγμές στο παιχνίδι. Λίγο πιο αρνητικός στο πρώτο ημίχρονο, λίγο πιο θετικός στο δεύτερο. Πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ στην προσπάθεια αντεπίθεσης του Άρη. Συνολικά πάντως ήταν μέτριος.

ΛΟΠΕΘ 6

Έδωσε πολλές μάχες με τα στόπερ του ΠΑΣ Γιάννινα, κέρδισε αρκετές, προσπάθησε να… σπάσει την μπάλα στα άκρα, πότε με επιτυχία και πότε όχι. Φιλότιμος ο Ισπανός, αλλά δουλειά του είναι να σκοράρει και χθες δεν απείλησε.

ΜΑΝΤΣΙΝΙ 6

Μπήκε για να δώσει τρεξίματα από τα δεξιά και να βοηθήσει περισσότερο στην επίθεση. Μπορεί να πει κανείς ότι το κατάφερε, σε μία αλλαγή που βοήθησε σημαντικά την ομάδα του στο επιθετικό κομμάτι.

ΤΖΕΓΚΟ 7

Φάνηκε ξεκάθαρα χθες ότι αυτός ο παίκτης δεν πρέπει να λείπει από τη μεσαία γραμμή του Άρη. Μαχητής, κέρδισε το κέντρο ουσιαστικά μόνος του και ήταν από τους καλύτερους παίκτες της ομάδας του στο διάστημα που αγωνίστηκε.

ΜΑΝΟΣ 5

Πέρασε στο ματς για να βοηθήσει στην επίθεση και αν δώσει στηρίγματα στον Λόπεθ. Δεν μπορεί να πει κανείς ότι δεν το προσπάθησε, όπως και δεν μπορεί κανείς να ισχυριστεί ότι τα κατάφερε.

ΜΑΝΤΖΙΟΣ 6

Ανακάτεψε την τράπουλα, καθώς πέρα από την αναγκαστική αλλαγή του Σάκιτς με τον Ροζ (πήγε δεξιά), επανέφερε στο βασικό σχήμα τους Δεληζήση και Ματίγια, ενώ άφησε εκτός του Τζέγκο. Το δίδυμο στα στόπερ δεν του βγήκε και ο Άρης βρέθηκε να χάνει με 0-2! Στο δεύτερο ημίχρονο με ένα πιο ορθολογικό σχήμα, ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά όχι και να πάρει το ματς.