Καρδιοχτύπησε αλλά τα… κατάφερε!

Σε μια αγχώδη νίκη έφτασε ο Άρης, επικρατώντας με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης, παρά το γεγονός πως στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε με τη… φωτιά.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που βρήκαν το γκολ με το… καλημέρα! Μόλις στο έκτο λεπτό ο Λούκας Σάσα μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ματίγια, έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Παπαδόπουλου. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες προκειμένου να διευρύνουν το προβάδισμα τους.

Η πίεση του Άρη συνεχίστηκε στα επόμενα λεπτά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάνουν στο 2-0 στο 36’ με το Ντιγκινί και μετά από εκπληκτική κίνηση του Ρόουζ. Το πρώτο μέρος ωστόσο, τελείωσε με τον Αστέρα να μειώνει το σκορ στην πρώτη αξιόλογη στιγμή του. Στο 41’ ο Λουίς Φερνάντεθ με κεφαλιά κέρδισε τον Έμαν, ύστερα από σέντρα του Μαρκ Φερνάντεθ.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και αυτό φαίνεται και από την στατιστική, όπου είχαν 81% (!) στην κατοχή της μπάλας (σ.σ. στα πρώτα 10-15 λεπτά), ενώ δημιούργησαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες, με τους Μαρκ Φερνάντεθ, Μουνάφο και Λουίς Φερνάντεθ. Στη συνέχεια της αναμέτρησης ο Άρης… πάγωσε τον ρυθμό του αγώνα, με τον Μίχαελ Ένινγκ να προχωράει σε αλλαγές.

Με την έναρξη των καθυστερήσεων, ο Κατσικογιάννης μετά από την χρήση του VAR απέβαλε τον Έμαν, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Τσιλιγγίρη. Ο νεαρός τερματοφύλακας πρόλαβε να κάνει δύο καθοριστικές αποκρούσεις, διατηρώντας τα επίπεδα του 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.