«Κιτρινόμαυρη» μαγκιά και διπλό στο ΟΑΚΑ για τον Άρη!

Με εξαιρετική αγωνιστική προσέγγιση ο Άρης επιβλήθηκε με 1-0 του Παναθηναϊκού στην εκτός έδρας αναμέτρηση της τέταρτης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος.

Με το εν λόγω αποτέλεσμα οι «κιτρινόμαυροι» που παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έδειξαν πως η ισοπαλία της προηγούμενης εβδομάδας αποτέλεσε κακή παρένθεση.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ψάχνονται στον χώρο του κέντρου. Ωστόσο, οι «πράσινοι ήταν αυτοί που πήραν την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να μπορούν να φτάσουν μέχρι την αντίπαλη περιοχή. Στο αντίποδα, οι «»κιτρινόμαυροι έχοντας εξαιρετική τακτική, μετά το πρώτο εικοσάλεπτο, κατάφεραν να κλέψουν αρκετές μπάλας, προειδοποιώντας τους γηπεδούχους σε δύο περιπτώσεις.

Έτσι στο 25’ ο Άρης μπήκε σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση, με τον Ντάνιελ Μαντσίνι να βγαίνει απέναντι στον Διούδη για το 0-1.  Όντας με την πλάτη στον τοίχο, οι παίκτες του Ντάνι Πογιάτος συνέχισαν να πιέζουν με τον ανορθόδοξο τρόπο, χωρίς να απειλούν την εστία του Μπουσέ. Χαρακτηριστικό της πίεσης των γηπεδούχων ήταν πως η κυριότερο χαμένη ευκαιρία ήταν αυτή του Βέλεθ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Με το 0-1 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει από τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους. Ωστόσο, οι λανθασμένες επιλογές στις μεταβιβάσεις και οι εξαιρετικά τακτική προσέγγιση του Άρη, δεν επέτρεψαν στους «πράσινους» να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Με τους «κιτρινόμαυρους» να αντέχουν με χαρακτηριστική άνεση, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση τους στο τελευταίο 20λεπτό. Αφού στο 67’ ο Χατζηγιοβάνης δεν τα κατάφερε από πλεονεκτική θέση και ο Μακέντα στο 78’ έστειλε την μπάλα στα δοκάρι του Μπουσέ, ο Άρης κατάφερε να κρατήσει το σκορ μέχρι το τέλος.