«Κιτρινόμαυρο» διπλό στο ντέρμπι… ντροπή της Τούμπας!

Σε ένα ντέρμπι που στιγματίστηκε από τα σοβαρά επεισόδια και τη διακοπή περίπου μισής ώρας, ο Άρης επικράτησε με 1-0 του ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League.

Mε το εν λόγω αποτέλεσμα οι «ασπρόμαυροι» έμειναν στην τρίτη θέση, έχοντας διαφορά τεσσάρων βαθμών από την ΑΕΚ και δέκα από τον Ολυμπιακό. Από την άλλη οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν τους 14 βαθμούς, έχοντας βέβαια ανοιχτή την υπόθεση της τιμωρίας τους

O αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν ξεκάθαρο αγωνιστικό πλάνο. Από την μια ο Δικέφαλος θέλησε να αναλάβει την κατοχή, ενώ από την άλλη οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να κλέψουν μπάλες στη μεσαία γραμμή και να βγουν στην αντεπίθεση. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι, με τον Πασχαλάκη στο 5’ να αποκρούει το σουτ του Μαντσίνι. Η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων ήρθε στο 13’  όταν ο Σφιντέρσκι μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ σταμάτησε στον Κουέστα.

Οι δύο ομάδες μετά το πρώτο τέταρτο έδωσαν αρκετά γρήγορο ρυθμό, με τον Άρη να απειλεί ξανά στο 17’ με πλασέ του Καμαρά που κατέλειψε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ έφτασε μια ανάσα από το γκολ, με τον Κούρτιτς να εκτελεί εντυπωσιακά φάουλ αλλά την μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Κουέστα. Με την εικόνα της αναμέτρησης να μην διαφοροποιείται, οι παίκτες του Άκη Μάντζιου μετά το ημίωρο έγιναν σαφώς πιο απειλητικοί, δημιουργώντας διαδοχικές φάσεις στην περιοχή του Πασχαλάκη. Στο 31’ ο Εντιαγέ δεν σημάδεψε σωστά, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Έλληνας τερματοφύλακας  απομάκρυνε εντυπωσιακά την μπάλα πριν τον Ματέο Γκαρσία.

Κάπως έτσι φτάσαμε στο 41’ με τον Ντάνιελ Μαντσίνι να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους μετά την εξαιρετική ασίστ του Εντιαγέ. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξέ κάτι, με το 0-1 να συνοδεύει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την επιστροφή για το δεύτερο μέρος, ο Λουτσέσκου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ελ Καντουρί. Η παρουσία του έμπειρου άσου έδωσε επιθετική πνοή στον ΠΑΟΚ, ο οποίος πήρε την κατοχή της μπάλας, μην μπορώντας ωστόσο να μπει με αξιώσεις στην περιοχή του Κουέστα. Με τον Δικέφαλο να προσπαθεί χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα να φτάσει στην ισοφάριση, ο Άρης κατάφερε να κρατήσει περισσότερο την μπάλα, βγαίνοντας σε δύο περιπτώσεις στην αντεπίθεση.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας ο Ρουμάνος τεχνικός θέλησε να ανακατέψει και πάλι την… τράπουλα, βάζοντας στον αγώνα τους Μιτρίτσα και Άκπομ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, πιέζοντας όλο και περισσότερο τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πάντως αμύνονταν σωστά, μην μπορώντας βέβαια να κρατήσουν την μπάλα για να βγουν στην επίθεση. Στο 68’ ο ΠΑΟΚ… φλέρταρε με την ισοφάριση, όταν ο Κούρτιτς έκανε την κεφαλιά με τον Κουέστα να αποκρούει εντυπωσιακά.

Με τον Δικέφαλο να πιέζει, ο Μάντζιος θέλησε να φρεσκάρει την ομάδα του με τους Ματίγια και Μάνο. Οι αλλαγές δεν έδωσαν κάτι διαφορετικό στους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι παρέμειναν σε θέση μαζικής άμυνας. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο Άρης εκμεταλλευόμενος και το γεγονός ότι από την κερκίδα έπεσαν μερικές κροτίδες μπόρεσε να «παγώσει» τον ρυθμό.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, υπήρχε εισβολή οπαδών στον αγωνιστικό χώρο, το σκηνικό που στήθηκε είχε μεγάλη ένταση με αψιμαχίες ανάμεσα φιλάθλους και αστυνομία. Ο Μάντεν έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, διακόπτοντας προσωρινά την αναμέτρηση. Μετά από αρκετή ώρα και αφού υπήρξε εκκένωση των κερκίδων και καθαρισμός του αγωνιστικό χώρου, ο αγώνας συνεχίστηκε με το 0-1 να μην διαφοροποιείται μέχρι το τέλος.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ (83’ Λύρατζης), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Σβαμπ (61’ Μιτρίτσα), Μουργκ (46’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Ζίβκοβιτς, Σβιντέρσκι (61’ Άκπομ).

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Τζέγκο, Εντιαγέ (74’ Ματίγια), Σάσα, Γκαρσία (90’ Ιτούρμπε), Καμαρά (74’ Μάνος), Μαντσίνι (67’ Γκάμα).