«Κιτρινόμαυρος» περίπατος και… προσπέραση!

Κάνοντας ακόμα μια πειστική εμφάνιση ο Άρης δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στον Ατρόμητο, επικρατώντας άνετα με 3-0 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League.

Οι «κιτρινόμαυροι» με το εν λόγω αποτελέσματα προσπέρασαν τον ΠΑΟΚ και βρίσκονται πλέον στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, όντας στο +1 από τον Δικέφαλο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αρκετά δυνατά στον αγώνα, έχοντας ένταση από τα πρώτα λεπτά. Αυτό έδωσε στους γηπεδούχους τη δυνατότητα να έχουν την κατοχή της μπάλας και να δημιουργούν καταστάσεις στην αντίπαλη εστία. Η ξεκάθαρη υπεροχή του Άρη απέδωσε στο 22ο λεπτό όταν ο Γκάνεα με εντυπωσιακό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Θεοδωράκη. Μετά το γκολ οι «κιτρινόμαυροι» έριξαν ρυθμούς, κρατώντας πάντως την μπάλα στο χώρο του κέντρου, αποφεύγοντας τα λάθη. Ωστόσο, με το πέρασμα του χρόνου, ο Ατρόμητος κατάφερε να κερδίσει περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ωστόσο την δημιουργία των φάσεων που θα έφερναν την ισοφάριση.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Άρης επανέφερε την πίεση του και έκλεισε τον Ατρόμητο στα καρέ του, προσπαθώντας να βάλει την μπάλα στην περιοχή. Έτσι στο 65ο λεπτό ο Γκάνεα έκανε τη σέντρα και ο Σάσα με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και αφού έχασαν αρκετές ευκαιρίες στο 80’ ο Σίλβα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΡΗΣ: Κούεστα, Γκάνεα (79’ Σάκιτς), Δεληζήσης, Ροζ, Σούντγκρε, Σάσα (79’ Κάτσε), Τζέγκο, Γκάμα, Μπρούνο (68’ Σίλβα), Μπερτόγλιο (64’ Μάνος), Μήτρογλου (64’ Μαντσίνι).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Θεοδωράκης, Γούτας, Γκαλβάο, Γκάλο (74’ Ούμπιδες), Τομάσεβιτς, Χαρίσης, Νάτσος, Μουνίθ, Νταβιώτης (66’ Χριστοδουλόπουλος), Αγκάγιεφ (66’ Ραμπέγιο), Εντομβόγκι (46’ Κωτσόπουλος / 69’ Μάτιτς).