Μη σας χαλάει το μυαλό ένα μπουκάλι νερό!

Συντάκτης: Δεν υπάρχουν Σχόλια Share:

Δεν διαφωνεί κανείς ότι υπάρχει μεγάλη στεναχώρια. Δεν είναι μόνο ότι ο Άρης έχασε από τον Ολυμπιακό. Βασικά ο τρόπος είναι…

Σ’ ένα ματς που στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου δείχνει στα μέτρα σου γίνονται σε ένα λεπτό δύο λάθη με ισάριθμα γκολ κατά. Και μέχρι αν συνέλθεις, ήρθε και το τρίτο και πού να γυρίσει μετά το παιχνίδι.

Μη μου πει κανείς όμως ότι ο Άρης τα παράτησε. Το εγκατέλειψε, δεν έκανε την προσπάθεια του. Χάνεις ένας ματς τελικά με 3-1 κι έχεις ένα δοκάρι (Λάρσον) κι ένα χαμένο τετ α τετ (Ιντέγε). Εντάξει έχασαν και οι άλλοι πέναλτι και προφανώς γενικά δεν ισχυρίζομαι ότι ο Άρης άξιζε κάτι παραπάνω στο Φάληρο. Όχι όμως κι έτσι. Κάποιοι χαρακτηρίζουν τους παίκτες αδιάφορους και χωρίς κίνητρο. Θα πω ότι το δικό τους κίνητρο είναι πονηρό. Κι άλλες φορές έχουμε πει ότι ο κόσμος στο τέλος πάντα καταλαβαίνει πιο είναι το σωστό και το δίκαιο. Κανείς δεν τον κακίζει για όποια αντίδραση κι αν έβγαλε χθες μετά το ματς. Πείτε μου όμως, σήμερα, με πιο «κρύα» σκέψη, εσείς είδατε έναν Άρη αδιάφορο; Εγώ όχι.

Θα σας πω εγώ τι είδα: μια ομάδα που μπήκε υποψιασμένη και γρήγορα πήρε το πάνω χέρι όταν από τον πάγκο «διάβασαν» τον αντίπαλο. Είδα μια ομάδα που έφθασε πολύ κοντά στο γκολ (Μπρούνο Γκάμα) σε μία φάση, όπου χιλιάδες φορές κα να ξανασυμβεί ο Πορτογάλος θα την στείλει μέσα. Είδα τον Φετφατζίδη να πλασάρει σύρριζα στο δοκάρι του Σα. Είδα συνολικά τέσσερις τελικές προσπάθειες με Γκάμα (8’), Ροζ (16’), Φετφατζίδη (17’) και Ιντέγε (22’).

Είδα και μία λεπτομέρεια που μπορεί να σας φανεί αστεία, αλλά ξέρετε, πολλές φορές στο ποδόσφαιρο η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά. Το τάιμ άουτ που έχε καθιερωθεί στα μισά κάθε ημιχρόνου «χάλασε» τον Άρη. Πάνω που έδειχνε να πατάει γερά, εκεί που φαινόταν πως το πιστεύει και… μύριζε γκολ, τα πάντα άλλαξαν εκεί. Κόπηκε ο ρυθμός, ο αντίπαλος πήρε ανάσες κι είχε την ευκαιρία να οργανωθεί καλύτερα. Κάτι αντίστοιχο δηλαδή με το ματς κόντρα στον ΟΦΗ, όταν τότε ο Άρης μετά το τάιμ άουτ του πρώτου ημιχρόνου πήρε τα πάνω του.

Προφανώς κι αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για τα παιδικά λάθη που έγιναν μετά, αλλά είπαμε είναι μια λεπτομέρεια που άλλαξε όλη την ιστορία της χθεσινοβραδινής αναμέτρησης. Κι όλα αυτά για ένα μπουκάλι νερό…