«Μίλησε» στο τέλος και πήρε τον βαθμό

Σκοράροντας στο τέλος των δύο ημιχρόνων, ο Άρης κατάφερε να φύγει με το ισόπαλο 2-2 από την έδρα του Ατρόμητου, παρά το γεγονός πως οι Περιστεριώτες ήταν αυτοί που είχαν το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, εκμεταλλευόμενοι την νωθρή εκκίνηση των ποδοσφαιριστών του Μίχαελ Ένινγκ. Με την πάροδο του χρόνου, η πίεση του Ατρόμητου αυξήθηκε, με αποτέλεσμα στο 24΄να έρθει το 1-0. Σε μια φάση που υπάρχει ξεκάθαρο επιθετικό φάουλ, ο Απόστολος Βέλλιος μετά από το κόρνερ του Γκάλο κατάφερε να νικήσει τον Έμαν.

Έχοντας το προβάδισμα, οι Περιστεριώτες «πάγωσαν» τον ρυθμό και τελικά το πλήρωσαν με την… ισοφάριση. Συγκεκριμένα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά την εξαιρετική κίνηση του Φετφατζίδη, ο Μπρούνο Γκάμα έγινε κάτοχος της μπάλας, «εκτελώντας» τον Μέγιερι με συρτό δυνατό σουτ.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο ρυθμός του αγώνα ήταν ιδιαίτερα κακώς. Οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν ευκαιρίες. Και ενώ όλα έδειχναν ότι πάμε για μια ισοπαλία, το τελευταίο δεκάλεπτο είχε δύο γκολ. Αρχικά στο 83’ ο Ατρόμητος κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, με τον Μανούσο να μετατρέπει σε γκολ το πέναλτι που παραχώρησε ο Αμπού Μπα.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, με τον Φετφατζίδη να ισοφαρίζει στο δεύτερο λεπτό του επιπλέον χρόνου. Μάλιστα στην επόμενη φάση, ο Άρης θα μπορούσε να φτάσει στην πλήρη ανατροπή, με τον Ρισβάνη να διώχνει πάνω στην γραμμή το ψαλιδάκι του Λούκας Σάσα.

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Ατρόμητος (Σ. Παντελίδης): Μέγερι, Γούτας, Χαρίσης, Γκάλο, Ανδρούτσος (77΄Γιακουμάκης), Μπαένα (62΄Μάντσον), Ν΄Σικουλού (55΄Ουγγράϊ), Μανούσος, Ταλόσα, Βέλλιος, Ρισβάνης.

Άρης (Μ. Ένινγκ): Έμαν, Σάσα, Βέλεθ, Ροζ, Σούντγκρεν, Μπα (90΄Μαρτίνες), Ματίγια, Φετφατζίδης, Γκάμα (81΄Τόνσο), Νιτγκινί (46΄ λ.τρ. Μαντσίνι), Λάρσον.