Μπράβο Αρειανάρα! Μεγάλη εμφάνιση-άδοξος αποκλεισμός! ΑΝΑΛΥΣΗ

Άδοξος αποκλεισμός για τον Άρη στην παράταση, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, στο οποίο προηγήθηκε 3-0 στην κανονική διάρκεια, ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά στην παράταση ο Μπόλι χάρισε την πρόκριση στην Μόλντε, που γλίτωσε τον διασυρμό και τώρα θα παίξει με την Παρτιζάν Βελιγραδίου.

Αυτό που ήθελε να πετύχει ο Άρης στα πρώτα 45 λεπτά, να σκοράρει δηλαδή, το πέτυχε εις διπλούν και δημιούργησε τις προϋποθέσεις της ανατροπής, αν και οι Νορβηγοί μπήκαν στο γήπεδο με σαφείς προσανατολισμούς να «ροκανίσουν» το χρόνο και όχι να παίξουν ποδόσφαιρο.

Με διπλή ζώνης άμυνας, ήθελαν να κλείσουν τους διαδρόμους στους παίκτες του Άρη, αλλά «ξεκλείδωσε» το ματς για τον Άρη ο σπεσιαλίστας στα φάουλ, Ματίγια, που είχε χτες γενέθλια, με μαγική εκτέλεση στο 25΄, στο καλύτερο σημείο για τους γηπεδούχους, που ήταν τυχεροί στην επόμενη φάση (δοκάρι ο Έϊκρεμ με φάουλ), αλλά στο ποδόσφαιρο χρειάζεται και η τύχη.

Όπως και η εκρηκτικότητα του Φετφατζίδη, ο οποίος απέφυγε πανέξυπνα τον Γκάμπριελσεν και γύρισε στην εστία, για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα ο Δεληζήσης: 2-0 στο 37΄ μέσα σε αποθέωση!

Η Μόλντε δεν υπήρχε στα πρώτα 45 λεπτά και ο Άρης ήταν συνεχώς στην επίθεση (69% κατοχή), επιδιώκοντας να πετύχει και τρίτο γκολ, για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά αυτό φαινόταν να… πλησιάζει.

Τρεις φορές στο ξεκίνημα του β΄ μέρους ο Άρηγς έφτασε στο γκολ με Κόρχοουτ (50΄), Ρος (52΄) και Ντιγκινί (67΄) και ο κόουτς Παντελίδης έδωσε μεγαλύτερη επιθετικότητα με Μαρτίνες αρχικά και Γιουνές στη συνέχεια στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου η πίεση έγινε μεγαλύτερη, αλλά και οι καθυστερήσεις από πλευράς Νορβηγών, ακόμη μεγαλύτερες.

Η λύση ήρθε από τον Ντιγκινί, που με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 3-0 (σέντρα Σούντγκρεν) και έβαλε φωτιά στο «Κλ. Βικελίδης». Το ματς πήγε στην παράταση και ο Άρης πέτυχε την ισοφάριση, αλλά στο τελευταίο λεπτό του α΄ ημιχρόνου, ο Μπόλι, που πέρασε σαν αλλαγή, βγήκε στην επίθεση και πλάσαρε από μακριά τον Κουέστα που έκανε «έξοδο Μεσολογγίου»! Το 3-1 εξαφάνισε τα όνειρα του Άρη για πρόκριση, αν και στο β΄μέρος η πίεση για το γκολ ήταν έντονη, παρά το γεγονός ότι όλοι οι Νορβηγοί γύρισαν στην άμυνα και το δοκάρι σταμάτησε το γύρισμα του Ρος στο 110΄, στερώντας από τον Άρη το γκολ.

Μια μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Ντιγκινί στο 113΄όταν από θέση – γκολ, σούταρε άουτ!

Ο Άρης αποχωρεί από το Γιουρόπα Λιγκ, με ψηλά το κεφάλι και ο κόσμος του, τον αποθέωσε στο φινάλε.