Οι… ακτίνες των ποδοσφαιριστών του Άρη

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από την Τούμπα ο Άρης, με τους «κιτρινόμαυρους» μάλιστα να αισθάνονται αδικημένοι από το τελικό σκορ, καθώς βρέθηκε δύο φορές σε θέση… οδηγού.

Αναλυτικά η απόδοση των «κιτρινόμαυρων» ποδοσαφαιριστών.

ΚΟΥΕΣΤΑ

Χτύπησε δυο φορές σε κόντρες του με τον Άκπομ και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο. Φέρει μερική ευθύνη για τον γκολ του Μάτος διότι η μπάλα πέρασε μέσα από τα χέρια του και ίσως θα μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα.

ΣΟΥΝΤΓΚΡΕΝ

Ήταν σοβαρός στα αμυντικά καθήκοντά του. Κράτησε τη θέση του και γενικά τα πήγε καλά. Επιθετικά ήταν λίγες οι φορές που του δόθηκε η δυνατότητα να προωθηθεί και αν «δημιουργήσει».

ΡΟΖ

Αν εξαιρέσει κανείς το ότι μερικές φορές δεν ήταν ψύχραιμος απομακρύνοντας λάθος την μπάλα, κατά τα άλλα τα πήγε εξαιρετικά με τους επιθετικούς του ΠΑΟΚ. Βοήθησε πολύ και στα πλάγια.

ΒΕΛΕΘ

Για ένα ακόμη ματς έδειξε πόσο απαραίτητος είναι σε αυτόν τον Άρη. Στις δύσκολες στιγμές της άμυνας ήταν εκεί. Το 2-2 δεν ήρθε από την πλευρά που κάλυπτε εκείνος (δεξιά).

ΚΟΡΧΟΥΤ

Με καλές στιγμές στο παιχνίδι, κυρίως στο κομμάτι της άμυνας και όσες φορές «απειλήθηκε» ίσως να ευθυνόταν ο εξτρέμ μπροστά του (Φετφατζίδης ή Γκάμα). Στο 2-2 δεν είχε το νου του στον Μίσιτς.

ΛΟΥΚΑΣ ΣΑΣΑ

Κλασικά έτρεξε πολύ μέσα στο παιχνίδι κι έδωσε μάχες με τα χαφ του αντιπάλου. Τις περισσότερες εξ αυτών τις κέρδισε μάλιστα. Είχε λάθος αντίδραση στη φάση της «αυστηρής» αποβολής του.

ΜΑΤΙΓΙΑ

Δεν έπιασε ξανά τα αγωνιστικά στάνταρ της προηγούμενης αγωνιστικής περιόδου. Όπως και όλα τα χαφ στο χθεσινό ματς ήταν μέτριος. Πέτυχε όμως ένα πολύ όμορφο γκολ, που παραλίγο να δώσει τη νίκη.

ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ

Βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Θετικός επιθετικά, όταν χρειάστηκε ήταν ομαδικός, -αλλά έδειξε και ατομικές αρετές, ενώ έδειξε συνεπής και στα αμυντικά καθήκοντά του. Ο κορυφαίος παίκτης του Άρη στην Τούμπα.

ΜΠΡΟΥΝΟ ΓΚΑΜΑ

Έπαιξε από την αρχή του αγώνα και στο διάστημα που αγωνίστηκε κάλυψε και τις τρεις θέσεις πίσω από τον Ιντέγε. Απείλησε όταν έπαιξε από τα αριστερά προσφέροντας και μία «μαγική» ποδιά στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

ΝΤΙΓΚΙΝΙ

Τι να πει κανείς για τον Γάλλο. Πραγματικό πολυεργαλείο. Έπαιξε εξτρέμ (αριστερά και δεξιά), χρησιμοποιήθηκε ως δεύτερος επιθετικός και μετά την αποβολή του Λούκας Σάσα αγωνίστηκε μέχρι και ως αμυντικό χαφ.

ΙΝΤΕΓΕ

Μπορεί κατά κάποιο τρόπο να χρεώνεται το γκολ του Μάτος στο 6’ διότι δεν κατάφερε να τον νικήσει ψηλά, ωστόσο ο Νιγηριανός επιθετικά έκανε πολύ καλά τη δουλειά του.

ΕΜΑΝ

Έπαιξε σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο. Είχε μια δυο καλές επεμβάσεις στο ματς, που του έδωσαν ψυχολογία, έπειτα από μία λάθος απόκρουση που έκανε. Ίσως στο 2-2- θα μπορούσε να έχει καλύτερη αντίδραση.

ΛΑΡΣΟΝ

Η αναμενόμενο αλλαγή. Μπήκε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο αντί του Γκάμα, έδωσε φρεσκάδα στην επίθεση, αν και με τον τρόπο που κύλησε το παιχνίδι δεν του δόθηκαν πολλές ευκαιρίες επιθετικά.

ΟΥΓΚΟ ΣΟΟΥΖΑ

Δεν έπαιξε πολύ και δεν μπορεί να κριθεί για την απόδοσή του. Χρησιμοποιήθηκε ως τρίτος στόπερ σε ένα χρονικό σημείο που άμυνα «ένιωθε» πίεση.