Πέρασε με… καρδιά και μαγκιά από το Περιστέρι ο Άρης!

Με ένα ξέσπασμα πέντε λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης παρά τα αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετώπισε κατάφερε να φύγει με το νικηφόρο 3-1 από την έδρα του Ατρόμητου στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Super League.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησαν μόλις στο τρίτο λεπτό με τον Μαντσίνι. Ο Αργεντινός με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου ήταν εκείνος που έβαλε σε… θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους με σουτ από το ύψος του πέναλτι μετά από την ασίστ του Σούντγκρεν. Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου προσπάθησαν να κρατήσουν την μπάλα, κλείνοντας τους διαδρόμους προς την εστία του Κουέστα.

Ωστόσο, τα λάθη στη μεσαία γραμμή έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν προβλήματα με τους Κουλούρη και Σπιριντόνοβιτς να μην μπορούν να σκοράρουν. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου, χωρίς τη δημιουργία καλών στιγμών. Στο 43’ ο Εντιαγέ και στο 45’ ο Καμαρά κατάφεραν να σκοράρουν, με τα γκολ τους ωστόσο να ακυρώνονται σωστά ως οφσάιντ. Το πρώτο μέρος έκλεισε με τον Ατρόμητο να φτάνει στην ισοφάριση, με ο Σπιριντόνοβιτς να παίρνει το ριμπάουντ από την απόκρουση του Κουέστα στο πλασέ του Κουλούρη.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια «λαβωμένος» ο Άρης ανέλαβε ξανά τα ηνία του αγώνα, με τους Θεσσαλονικείς να πιέζουν για το γκολ. Στο 48ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν το πέναλτι στην παράβαση του Κυριάκου Παπαδόπουλου, αλλά ο Περράκης αφού είδε την φάση στο VAR υπέδειξε λανθασμένα τη συνέχεια της αναμέτρησης. Η ομάδα του Μάντζιου συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 60’ ο Μπρούνο Γκάμα ευστόχησε στο πέναλτι που παραχώρησε ο Κουλούρης.

Με το υπέρ του σκορ, ο Άρης κυριάρχησε πλήρως και πέντε λεπτά αργότερα, ο Ματέο Γκαρσία ανέβασε ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Όντας με την πλάτη στον τοίχο ο Ατρόμητος βγήκε μπροστά προκειμένου να ξαναμπει στη διεκδίκηση του αγώνα, αλλά οι Κουλούρης και Κωστόπουλος είδαν τον Γιώργο Δεληζήσης να απομακρύνει πάνω στην γραμμή την μπάλα, μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να μειώσουν. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο Άρης διατήρησε την κατοχή της μπάλα και έφτασε έτσι στο πρώτο διπλό της φετινής σεζόν.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος, Παπαδόπουλος, Καστεγιάνο, Ντένιτς, Στρούγγης (86’ Πισάνο), Καρτάλης (61’ Νάτσος), Σάλομον, Μουνίθ (73’ Κωστόπουλος), Σπιριντόνοβιτς (86’ Μπεντινέλι), Κουλούρης.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Φαμπιάνο (46’ Δελεζήσης), Μπράμπετς, Τζέγκο, Σάσα, Εντιαγιέ (85’ Ματίγια), Μαντσίνι (26’ Ματέο Γκαρσία), Καμαρά (85’ Αλί), Γκάμα (63’ Χαΐροβιτς).