ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Άρης: Πήρε το ντέρμπι με ανατροπή!

Δείχνοντας ψυχικά αποθέματα και ξεκάθαρο αγωνιστικό πλάνο, ο Άρης κατάφερε να πάρει το τρίποντο στο ντέρμπι, επικρατώντας με ανατροπή (2-1) του Ολυμπιακού, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας της Super League.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους «κιτρινόμαυρους» να απειλούν μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Καμαρά να μην προλαβαίνει τον Σισέ στο επικίνδυνο γύρισμα του Εντιαγέ. Παρά το δυνατό ξεκίνημα οι γηπεδούχοι είδαν τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν το προβάδισμα στην πρώτη καλή στιγμή τους. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Ελ Αραμπί, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή αμυντική αντίδραση του Άρη. Οι παίκτες του Μούργος παρά την αρχική ψυχρολουσία προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, με τους Ματίγια και Καμαρά να μην μπορούν να απειλήσουν τον Βατσλίκ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, φτάνοντας με αξιώσεις μέχρι την περιοχή του Ολυμπιακού, χωρίς ωστόσο κάτι περισσότερο, καθώς οι φάσεις των Καμαρά και Εντιαγέ έμειναν ανολοκλήρωτες. Στο 35’ ο Τζοβάρας παρατήρησε σωστά με κίτρινη κάρτα τον Καρβάλιο, αλλά λίγα λεπτά αργότερα δεν τον απέβαλε ως όφειλε. Αποτέλεσμα αυτού ήταν, ο Μαρτίνς να τον αντικαταστήσει προκειμένου να τον προστατέψει. Στο 40’ ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά, με τον Ελ Αραμπί να χάνει σημαντική ευκαιρία. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Άρης κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης με τον Καμαρά, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ μετά την εξέταση της φάσης από το VAR.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι «κιτρινόμαυροι» παρουσιάστηκαν σαφώς καλύτεροι, αναλαμβάνοντας την κατοχή της μπάλας. Η πίεση των γηπεδούχων έφερε αποτέλεσμα στο 52’, με τον Καμαρά να νικάει τον Βατσλίκ με δυνατό σουτ μετά από την εξαιρετική ασίστ του Εντιαγέ. Με τη ψυχολογία υπέρ του ο Άρης συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, πιέζοντας ακόμα περισσότερο, χωρίς ωστόσο κάτι περισσότερο. Με την πάροδο του χρόνου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισορροπήσει κάπως την εικόνα του παιχνιδιού, περιορίζοντας την επιθετική λειτουργία του Άρη.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι στο 72’ έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, αλλά το πλασέ του Μαντί Καμαρά πέρασε λίγο άουτ. Στο 79’ ο Άρης βρήκε την ολική ανατροπή του σκορ, με τον Μπρούνο Γκάμα να εκτελεί εντυπωσιακά φάουλ από κοντινή απόσταση. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να κλείσουν τους διαδρόμους προς την περιοχή του Κουέστα, κρατώντας το υπέρ του σκορ μέχρι το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή.