Βόμβα: Η Σαουδική Αραβία «ξέρανε» την Αργεντινή!

Η πρώτη μεγάλη και ιστορική έκπληξη μεγατόνων του Μουντιάλ είναι γεγονός! Οι Σαουδάραβες σόκαραν τον πλανήτη, νικώντας με 2-1 την Αργεντινή στην πρεμιέρα του γ’ ομίλου!

Μουντιάλ 2022: Για να βρει κανείς την τελευταία αποτυχία της Αργεντινής, πρέπει να γυρίσει αρκετά πίσω. Στις 3 Ιουλίου του 2019 και τον ημιτελικό του Κόπα Αμέρικα στο Μπέλο Οριζόντε κόντρα στη Βραζιλία.

Ακολούθησαν 36 σερί αναμετρήσεις και περίπου 3 χρόνια, όπου η «αλμπισελέστε» δεν έφυγε ποτέ με σκυμμένο το κεφάλι, κάτι που έμελλε να γίνει σε ένα από τα πλέον… ανυψοπίαστα παιχνίδια. Αυτό με τη Σαουδική Αραβία!

«Κάθε αρχή και δύσκολη», που λέει και ο θυμόσοφος λαός μας λοιπόν, κάτι που η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι το βίωσε στον… μέγιστο βαθμό στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Όπως αναμενόταν, η Αργεντινή μπήκε από το ξεκίνημα δυναμικά, με τον Λιονέλ Μέσι να ανοίγει το δρόμο από το σημείο του πέναλτι στο 10ο λεπτό.

Με αυτόν τον τρόπο, βρήκε δίχτυα για τέταρτο διαφορετικό Μουντιάλ (2006, 2014, 2018 και 2022), γράφοντας ιστορία μιας και κανένας άλλος Αργεντίνος δεν έχει φτάσει σε αυτό το επίτευγμα. Έως τώρα ο «μάγος» μοιραζόταν το ρεκόρ με τους Μπατιστούτα και Μαραντόνα, με γκολ σε τρία διαφορετικά Μουντιάλ.

Μάλιστα, το σκορ στο ημίχρονο θα μπορούσε να ήταν πολύ μεγαλύτερο, ωστόσο ακυρώθηκαν τρία γκολ των Αργεντίνων, με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να είναι οφσάιντ για χιλιοστά, σε ένα από αυτά.

Από ‘κει και πέρα, το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν βγαλμένο από εφιάλτες για τους Αργεντινούς και από όνειρα για τους Σαουδάραβες. Αρχικά, στο 48’ μόλις στην πρώτη τους τελική στο παιχνίδι ισοφάρισαν με το γκολ του Αλ Σεχρί, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Αλ Ντασουαρί με φανταστικό σουτ έκαναν την ανατροπή!

Η ομάδα του Ερβέ Ρανάρ κατάφερε να απορροφήσει όλη την πίεση που άσκησαν οι Αργεντίνοι, φτάνοντας σε μια ιστορική νίκη, η οποία εκτός των άλλων την βάζει γερά στο κόλπο της πρόκρισης.

Σκόρερ: 10′ (πέν.) Μέσι -48′ Αλ Σεχρί, 53′ Αλ Ντασουαρί

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Μαρτίνες, Ταλιάφικο (70’ Ακούνια), Ρομέρο (59’ Φερνάντες), Μολίνα, Οταμέντι, Ντε Πολ, Παρέδες (59’ Άλβαρες), Πάπου Γκόμες (59’ Λισάνδρο Μαρτίνες), Ντι Μαρία, Μέσι, Λαουτάρο Μαρτίνες.

Σαουδική Αραβία (Ερβέ Ρενάρ): Αλ Οβάις, Αλ Μπουλαγί, Αμπντουλχαμίντ, Αλ Σαχρανί (90+9’ Αλ Μπρεΐκ), Αλ Ταμπακτί, Αλ Μαλκί, Αλ Νταουσαρί, Αλ Σεχρί (78’ Αλ Γκανάμ), Κάνο, Αλ Φαράζ (45+5’ Αλ Αμπέντ/ 88’ Αλ Αμρί), Αλ Μπρικάν (89’ Ασίρι).