Fairplay 96,1 Live

Βραδιά Μάνου Γκαρθία! Τρία γκολ, σπουδαία εμφάνιση στο β’ μέρος και 3-0 ο Άρης τον Βόλο!

Βραδιά Μάνου Γκαρθία” στο “Κλ. Βικελίδης”, όπου ο Ισπανός παίκτης, ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στην μεγάλη νίκη του Άρη επι του Βόλου με 3-0 και μάλιστα με τρία προσωπικά του γκολ, που μπορεί και να σημάνουν το “σφράγισμα” του ευρωπαϊκού εισιτηρίου για την ομάδα του, η οποία αναρριχήθηκε και πάλι στην πέμπτη θέση, ξεπερνώντας τον Βόλο.

Πολύ γρήγορα, πάντως, θα πρέπει να ξεχάσουν οι δυο ομάδες και κυρίως ο γηπεδούχος Άρης το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, αφού δεν σημειώθηκε καμία μεγάλη φάση, εκτός από μια στιγμή με τον Πίρσμαν (15΄) που σούταρε άουτ από καλή θέση, μέσα στην περιοχή.

Τίποτε άλλο! Έπαιξαν 48 λεπτά με τις καθυστερήσεις του α’ μέρους, ο Άρης είχε τη φλύαρη υπεροχή, ο Βόλος αμυνόταν και δεν κατέβηκε το κέντρο, αλλά είχε στόχο να κρατήσει το μηδέν παθητικό και να μπλοκάρει τον Γκρέϊ, τον Μάνου Γκαρθία και τον Μαντσίνι, που κατά κύριο λόγο προσπαθούσαν να πάρουν επιθετικές πρωτοβουλίες, αφού ο Ματέο ήταν ανύπαρκτος.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο να θυμόμαστε από το πρώτο ημίχρονο, εκτός από τη συγκίνηση στο 19′ λεπτό, όταν τα μεγάφωνα μίλησαν για τον Άλκη Καμπανό και όλοι θυμήθηκαν τον δολοφονημένο οπαδό του Άρη.

Όταν επέστρεψε το μυαλό στον αγωνιστικό χώρο, έβλεπαν ότι ο Άρης είχε προβλήματα στην ανάπτυξη, δεν μπορούσε να “τρυπήσει” την αντίπαλη άμυνα και περίμεναν τις κινήσεις του Πάρντιου στο β’ μέρος, μήπως και αλλάξει η μορφή του αγώνα.

Δεν προσπάθησαν πολύ οι γηπεδούχοι, γιατί στην πρώτη φάση (47΄) του β’ μέρους, ο Μαντσίνι τα έκανε όλα και ο Μάνου Γκαρθία εκτέλεσε τον Κλέιμαν για να πετύχει το 1-0.

Αυτό το γκολ, ξεκλείδωσε την άμυνα του Βόλου, που έπρεπε πλέον να παίξει μπάλα και όχι να παραμείνει “ταμπουρωμένος” για να μπορέσει να ισοφαρίσει, αλλά τα πλάνα ήταν διαφορετικά και δεν μπορούσαν να προσαρμοστούν οι παίκτες του.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι έδιωξαν το άγχος και πέτυχαν και δεύτερο γκολ (60′) με τον ίδιο παίκτη, τον Μάνου Γκαρθία, ο οποίος μέσα από την περιοχή, με πανέξυπνο σουτ “ακινητοποίησε” τον Κλέιμαν και έγραψε το 2-0 για την ομάδα του, μέσα σε αποθέωση.

Αυτό ήταν! Ο Άρης στρογγυλοκάθισε στο τρίποντο, αν και ο Μπράτσος έκανε αλλαγές, για να δώσει επιθετικό ύφος στην ομάδα του, χωρίς να καταφέρει κάτι σημαντικό, αντίθετα ήταν σίγουρα η βραδιά του Μάνου Γκαρθία, που πέτυχε και τρίτο γκολ (74΄), με νέο καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή, έτσι έγινε το 3-0.

Παρά τις προσπάθειες και των δυο ομάδων, το σκορ δεν άλλαξε και ο Άρης πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη, από βαθμολογικής σημασίας.

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών). Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Νιδριώτης (Αθηνών). 4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης). VAR: Γκάμαρης (Αθηνών). AVAR: Φωτόπουλος (Αθηνών).

AΡΗΣ: Koυέστα, Εμπακατά (22′ Οντουμπάζιο), Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ντουκουρέ, Νταρίντα (68΄Ετέμπο), Μαντσίνι (80′ Μαζικού), Ματέο Γκαρσία (80′ Ροντρίγκες), Μανού Γκαρθία, Γκρέι (80′ Ιτούρμπε).

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα (68′ Σι), Εσκοβάλ, Πίρινεν, Μεταξάς (57′ Γκάγκι), Μπαριέντος, Τσιρίνος, Ντέλετιτς, Μεσκίδα (68′ Πιρές), Οζέγκοβιτς (84′ Κούτσιας).