Ανατροπή και στους “8” η Παρί Σεν Ζερμέν

Ανατροπή και στους "8" η Παρί Σεν Ζερμέν

Αν και στον πρώτο αγώνα επί γερμανικού εδάφους είχε γνωρίσει την ήττα, η Παρί Σεν Ζερμέν κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, κάμπτοντας με 2-0 την αντίσταση της Ντόρτμουντ στη ρεβάνς του «Σταντ ντε Πρενς».

Η… δουλειά  για τους πρωταθλητές Γαλλίας έγιναν κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όπου είχαν και τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι που ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες πριν ο Νεϊμάρ στο 28’ στείλει την μπάλα στα δίκτυα του Μπούρκι. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τους «πρωτευουσιάνους», με τον Χουάν Μπερνάτ στο πρώτο λεπτό του επιπλέον χρόνου του ημιχρόνου κάνει το 2-0, το οποίο ήταν σκορ πρόκρισης.

Στο δεύτερο μέρος, η Παρί διατήρησε τον ρυθμό της, χωρίς ωστόσο να δώσει αμυντικά… δικαιώματα στους Γερμανούς. Με την πάροδο του χρόνου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αλλάξουν τα δεδομένα, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα, με το 2-0 να διατηρείται έως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.