Αντρίκια πρόκριση με ανατροπή έπος στην παράταση για την Ατλέτικο

Εκμεταλλευόμενη την νίκη (1-0) της στην Ισπανία, η Ατλέτικο Μαδρίτης σκοράροντας τρεις φορές στην παράταση του αγώνα στον Άνφιλντ κατάφερε να αφήσει εκτός την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Λίβερπουλ, κάνοντας μάλιστα την ανατροπή (2-3) παρά το γεγονός πως οι «κόκκινοι» είχαν πάρει διαφορά δύο γκολ.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, όντας με την πλάτη στον τοίχο ξεκίνησε καλύτερα της αναμέτρηση, δημιουργώντας από τα πρώτα κιόλας λεπτά προβλήματα στον Όμπλακ, ο οποίος σε δύο περιπτώσεις μέχρι το 20’ κράτησε ανέπαφη την εστία του. Η Ατλέτικο στη συνέχεια κατάφερε να ισορροπήσει λίγο την εικόνα του αγώνα, αλλά στο 43ο λεπτό δέχθηκε το γκολ από τον Τζίνι Βαϊνάλντουμ.

Έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος της και το «Άνφιλντ» να… καίει οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, προκειμένου να κάνουν την ολική επιστροφή και να πάρουν σκορ πρόκρισης. Τόσο στο 54’ όσο και στο 60’ ο Όμπλακ με εντυπωσιακές επεμβάσεις διατήρησε τον δείκτη του σκορ στο 1-0, ενώ στο 67’ ο Ρόμπερτσον είδε το δοκάρι να σταματάει την κεφαλιά του.

Η πίεση της Λίβερπουλ αυξήθηκε κι’ άλλο, με τον Βαϊνάλντουμ στο 85’ να χάνει σημαντική ευκαιρία. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι Ισπανοί σκόραραν με τον Σαούλ αλλά το γκολ του ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Με το 1-0 να διατηρείται ως το τέλος, η υπόθεση πρόκριση πήγε στον επιπλέον χρόνου της παράτασης.

Εκεί η Λίβερπουλ ξεκίνησε ιδανικά, καθώς στο 94’ ο Φιρμίνο αφού πρώτα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι κατάφερε να κάνει το 2-0, δίνοντας σκορ πρόκρισης στην ομάδα του. Ωστόσο, η απάντηση της Ατλέτικο ήταν άμεση, με τον Γιορέντε στο 94’ να σκοράρει μετά από το τραγικό λάθος του Άντριαν, ο οποίος πάσαρε πάνω στον Φέλιξ.

Με τη Λίβερπουλ στα… σχοινιά, στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, ο Γιορέντε με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 2-2. Το… κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ήρθε στο 120’+1 από τον Μοράτα.