Αποκαθήλωση με… τεσσάρα για τη Ρεάλ Μαδρίτης (vid)

Αποκαθήλωση με... τεσσάρα για τη Ρεάλ Μαδρίτης (vid)

Για πρώτη φορά μετά από αρκετά χρόνια, η Ρεάλ Μαδρίτης θα δει την προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ από το… σπίτι της, καθώς αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης χάνοντας με 4-1 από τον Άγιαξ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Τα πράγματα για τους πρωταθλητές Ευρώπης «στράβωσαν» από νωρίς, καθώς οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα μόλις έβδομο λεπτό με τον Ζίγιεχ. Η συνέχεια μάλιστα ήταν ακόμα καλύτεροι για τους Ολλανδούς που στο 18’ έκαναν το 2-0 με τον Νέρες να πλασάρει τον Κουρτουά. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι έχοντας κάνει και δύο αναγκαστικές αλλαγές, ανέβασαν την απόδοση τους δημιουργώντας αρκετούς κινδύνους στην αντίπαλη περιοχή, χωρίς ωστόσο κάποιο αποτέλεσμα.

Η κυριαρχία της ομάδας του Σαντιάγο Σολάρι διατηρήθηκε και στο δεύτερο μέρος, με τον Άγιαξ ωστόσο να βρίσκει με τη… βοήθεια του VAR και τρίτο γκολ. Συγκεκριμένα στο 62’ ο Ντάντιτς «εκτέλεσε» τον Κουρτουά, αλλά η μπάλα είχε περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου πριν καταλήξει στον έμπειρο άσο, με τον διαιτητή να κατοχυρώνει λανθασμένα το γκολ. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Ασένσιο μείωσε προσωρινά για τη Ρεάλ, πριν ο Σένε στο 72’ διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Νάτσο, Βαράν, Ρεγκιλόν, Κρόος, Κασεμίρο (87’ Βαλβέρδε), Μόντριτς, Βάθκεθ (29’ Μπέιλ), Μπενζεμά, Βινίσιους (35’ Asensio).

AΓΙΑΞ: Ονάνα, Μαζραουί (80’ Βέλτμαν), Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ταλιαφίκο, Βαν Ντε Μπέεκ, Σένε (73’ Ντε Γουίτ), Ντε Γιόνγκ, Ζίγιεχ, Τάντιτς, Νέρες (74’ Ντόλμπεργκ).