Διπλό… μισή πρόκριση για τη Λίβερπουλ

Άλμα στους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ για τη «διπρόσωπη» Λίβερπουλ. Νίκησε με 3-1 εκτός την Μπενφίκα.

Στο 12′ ο Έλληνας γκολκίπερ φώναξε και πάλι «παρών» σε διπλή ευκαιρία με τους Μανέ και Αλεξάντερ-Άρνολντ, όμως στο 17′ ο Βλαχοδήμος δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Ο Κονατέ πήδηξε μόνος του, πήρε την κεφαλιά από κόρνερ του Ρόμπερτσον και έδωσε το προβάδισμα στους «ρεντς».  Η Μπενφίκα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 22′ είχε την πρώτη τελική. Και στο 34′ η Λίβερπουλ έφθασε στο 2-0 με αριστουργηματική επίθεση. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ με 40άρα μπαλιά βρήκε τον Ντίας, εκείνος έκανε την πάσα “πάρε-βάλε” στον Μανέ που δεν αστόχησε. Η Λίβερπουλ δεν κατέβασε το πόδι από το γκάζι. Συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 45′ ο Βλαχοδήμος έβαλε στοπ στον Σαλάχ διατηρώντας το 2-0 που έμελλε να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου η Μπενφίκα μπήκε ξανά στο ματς. Στο 49′ έφθασε στο 2-1 με τον Νούνιες και έβαλε… φωτιά στο «Λουζ».  Ο ταχύτατος Ράφα Σίλβα ξεδίπλωσε την αντεπίθεση από τα αριστερά και σέρβιρε στον Νούνιες που δεν αστόχησε. To 2-1 έδωσε… φτερά στην Μπενφίκα, η οποία στο 55′ άγγιξε το 2-2 με τον Νούνιες. Ο σκόρερ των Λουζιτανών, όμως, έβαλε λανθασμένα το σώμα του και η κεφαλιά του πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Άλισον, ο οποίος στο 60′ μιμήθηκε τον Βλαχοδήμο.

Μετά το 70′ η Λίβερπουλ κοντρόλαρε το τέμπο του ματς. Άρχισε να κυκλοφορεί την μπάλα και να διαχειρίζεται το προβάδισμα της βοηθούμενη και από τον πάγκο, με δεδομένο πως είχαν μπει στο ματς οι Χέντερσον, Φιρμίνο και Ζότα αντί των Αλκάνταρα, Σαλάχ και Μανέ. Το σκορ παρέμενε απαράλλαχτο με τη Λίβερπουλ να απειλεί στο 82′ με τον Λούκας Ντίας, ο οποίος στο 87′ πήρε το αίμα του πίσω κάνοντας το 3-1 υπέρ των «κόκκινων» έπειτα από υπέροχη μπαλιά του Κεϊτά.