Διπλό στο Λονδίνο για τη Λειψία

Το πρώτο βήμα για να πετάξει εκτός διοργάνωσης την περσινή φιναλίστ, Τότεναμ, έκανε η Λειψία, καθώς έφυγε από το Λονδίνο με το νικηφόρο 1-0.

Οι «ταύροι» μπήκαν αφηνιασμένοι στο γήπεδο, αναλαμβάνοντας από την αρχή τα ηνία του αγώνα. Χαρακτηριστικό είναι πως στη διάρκεια του πρώτου δεκάλεπτου, έχασαν σε τρεις περιπτώσεις σημαντικές ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα. Η εικόνα υπεροχής για τους Γερμανούς διατηρήθηκε και στη συνέχεια, με το 0-0 να μην διαφοροποιείται μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Στην επανάληψη τα «σπιρούνια» ξεκίνησαν σαφώς καλύτερα, καταγράφοντας δύο καλές στιγμές στην αντίπαλη περιοχή. Με το πέρασμα του χρόνου, η Λειψία ανέβασε εκ νέου την απόδοση της και τελικά έφτασε στο γκολ. Συγκεκριμένα, στο 56’ ο Ντέιβις ανέτρεψε τον Λάιμερ εντός περιοχής, με τον Βέρνερ να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Γιορίς.

Από εκεί νη την στιγμή και μετά οι ποδοσφαιριστές του Ζοσέ Μουρίνιο προσπάθησαν με εντελώς λανθασμένο τρόπο να φτάσουν στην ισοφάριση, πράγμα που δεν έγινε ποτέ. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν βρεθεί με δύο γκολ πίσω στο σκορ, αλλά ο Γιορίς απέτρεψε δύο φορές το γκολ.