«Έκλεψε» την πρόκριση στο φινάλε

Σκοράροντας δύο φορές στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Παρί Σεν Ζερμέν σαν μια άλλη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να «κλέψει» την νίκη (2-1) και την πρόκριση για την τετράδα του Τσάμπιονς Λιγκ από την άξια συγχαρητήριων και σεβασμού, Αταλάντα.

Οι Παριζιάνοι παρά το γεγονός της απραξίας τους ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Νεϊμάρ βρέθηκε απέναντι από τον Σπορτιέλο, αστοχώντας. Από εκεί και περά οι Γάλλοι συνέχισαν να πιέζουν, χωρίς ωστόσο κάποιο αποτέλεσμα. Έτσι με την πάροδο του χρόνοι, οι Ιταλοί ανέβασαν την απόδοση τους και προειδοποίησαν σε δύο περιπτώσεις. Τελικά, στο 26ο λεπτό ο Πάσαλιτς με εντυπωσιακό τρόπο μετά την ασίστ του Ζαπάτα, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Νάβας για το 1-0.

Με το υπέρ τους σκορ, οι παίκτες της Αταλάντα προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό, κλείνοντας τους διαδρόμους προς την περιοχή τους. Αν και αρχικά τα κατάφεραν, μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η Παρί Σεν Ζερμέν ανέβασε την πίεση της. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, οι Γάλλοι να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο το γκολ. Αυτό, τελικά ήρθε στο 90ο λεπτό με τον Μαρκίνιος να στερεί από την ομάδα του Γκασπερίνι την πρόκριση.

Με τη ψυχολογία στα ύψη για τους Γάλλους και τους Ιταλούς απογοητευμένους, οι παίκτες του Τόμας Τούχελ εκμεταλλεύτηκαν τα δεδομένα του αγώνα και έφτασαν στην ολική ανατροπή στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τσούποπ Μοτίνγκ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.