Ένα ήταν αρκετό για την Ατλέτικο Μαδρίτης

Ένα γκολ του Σαούλ στα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αρκετό ώστε η Ατλέτικο Μαδρίτης να επικρατήσει με 1-0 της Λίβερπουλ στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης, όταν μετά από στατική φάση, ο Σαούλ εκμεταλλευόμενος την αναταραχή στην άμυνα των «κόκκινων» έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Άλισον.

Μετά το αρχικό τους σοκάρισμα, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους, ανέλαβαν τον έλεγχο, πιέζοντας για την ισοφάριση. Ο Σαχάλ στα μισά του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να σκοράρει, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε σωστά με τη χρήση του VAR.

Η Λίβερπουλ συνέχισε να πιέζει, με τους Μαδριλένους να αμύνονται μαζικά και τελικά να φτάνουν στην νίκη.