Επικό διπλό και στα προημιτελικά η σταχτοπούτα, Αταλάντα

Μετά από ένα εντυπωσιακό αγώνα με συνολικά επτά γκολ, η Αταλάντα επιβλήθηκε εκτός έδρας με 4-3 της Βαλένθια, εξασφαλίζοντας με αυτόν τρόπο (δύο νίκες) την παρουσία της στην προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα, τελειώνοντας από νωρίς την υπόθεση πρόκριση. Μόλις στο τρίτο λεπτό, ο Ίλισιτς ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, ανοίγοντας τον δείκτη του σκορ.

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως, οι «νυχτερίδες» κυριάρχησαν πλήρως και απάντησαν με τον Γκαμεϊρό στο 21’. Το πρώτο μέρος τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα, όταν στο 43’ και πάλι ο Ίλισιτς βρήκε για δεύτερη φορά από το σημείο του πέναλτι.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να απαντάν στο 51’ και πάλι με τον Γκαμεϊρό. Μετά το γκολ της ισοφάρισης, η Βαλένθια έφτασε και στην ολική ανατροπή με τον Τόρες στο 67ο λεπτό. Ωστόσο, οι παίκτες του Γκασπερίνι δεν το έβαλαν κάτω και έκαναν ανατροπή στην ανατροπή.

Στο 71’ ο Ίλισιτς έκανε το 3-3 με το τρίτο προσωπικό του γκολ, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 82’ και πάλι από  Σλοβένο μεσοεπιθετικό.