Γλυκιά… ήττα στο Τορίνο για τη Λυών!

Εκμεταλλευόμενη την εντός έδρας επικράτησή της στον πρώτο αγώνα, η Λυών παρά την ήττα της με 2-1 από τη Γιουβέντους στην Ιταλία, ήταν αυτή που τελικά πανηγύρισε την πρόκριση στο Final-8 του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Γάλλοι κατάφεραν να πάρουν από νωρίς αυτό που ζητούσαν από την αναμέτρηση, καθώς μόλις στο δωδέκατο λεπτό ο Ντεπάι ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, βάζοντας τη Λυών σε θέση οδηγού. Μετά το αρχικό σοκ, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν και πολλά, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν καλά τους διαδρόμους προς την περιοχή τους. Τελικά, η ισοφάριση για τη Γιουβέντους ήρθε στο 43’ με σκόρερ τον Κριστιάνο Ρονάλντο από το σημείο του πέναλτι.

Με τις ελπίδες της αναπτερωμένες οι πρωταθλητές Ιταλίας μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στην ολική ανατροπή με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Σκόρερ και πάλι ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ασίστ του Μπερναρντέσκι. Από εκεί και μετά, ο αγώνας μετατράπηκε σε φεστιβάλ χαμένων ευκαιριών για την ομάδα του Σάρι, με το γκολ που θα τις έδωνε την πρόκριση να μην έρχεται ποτέ. Τελικά, η Λυών διατήρησε μέχρι το τέλος το σκορ στα επίπεδα του 2-1, πανηγυρίζοντας μια επική πρόκριση.